- Konkurs, turniej sołtysów z powiatu tarnowskiego, przyjechali sołtysi z poszczególnych gmin i rywalizują ze sobą – mówi Paweł Augustyn, burmistrz miasta i gminy Ryglice.
- Powiatowy Turniej Sołectw i Sołtysów, jest kilkanaście ekip z powiatu tarnowskiego rywalizują o miano najlepszego sołectwa. Trzymamy kciuki za wszystkich, ale ten jeden najlepszy może być liderem, wygrywa. Wydarzenie jest bardzo ciekawe, jest sporo ludzi, którzy kibicują swoim ekipom – zauważa Wojciech Skruch, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego.
W tym roku wygrała drużyna z Ryglic, drugie miejsce zajęła gmina Lisia Góra, a trzecie miejsce na podium uzupełniła reprezentacja z gminy Szerzyny. Następnie rozpoczął się XVI Festiwal Kultury Pogórzańskiej. Na scenie ludowe, tradycje piosenki i przyśpiewki prezentowały grupy śpiewacze i kapele. Tu rywalizacja toczyła się "O złotą podkowę".
- Chcemy kultywować tę naszą muzykę i rozpowszechniać ją. Tego typu konkursy są wspaniałą możliwością, żeby to propagować - mówi Małgorzata Fudyma-Grzywa z Grupy Śpiewaczej "Kalinianki" z Łękawki.
- Wykonany trzy piosenki: "Matuś, moja matuś", "Za Wisłokiem górka" i "Wyszła sobie Kasia" – wymienia Władysława Wieszczek Barwy Jesieni z Domu Kultury Sokół w Strzyżowie.
- Przyjechaliśmy po raz kolejny powalczyć "o Złotą Podkowę Pogórza", będziemy występować w męskiej grupie śpiewaczej w pięciu mężczyzn i będziemy śpiewać tradycyjne przyśpiewki pogórzańskie – mówi Dominik Przybycień, Zespół Folklorystyczny Beskidy z Dominikowic.
Tradycyjną, ludową muzykę dopełniała kuchnia. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich przygotowały smakołyki, którymi częstowały uczestników wydarzenia.
- Przygotowaliśmy pierogi z kapustą ruskie pierogi, leczo z cukinią i kiełbasą, drożdżóweczki z owocami, serkiem, ciasteczka, ciasta wszelkiego rodzaju – wymienia Barbara Sarat, prezes Stowarzyszenia Koła Pań "Rygliczanki" w Ryglicach.
- Główne danie to jest grochówka, pyszna grochówka na mięsie i na kiełbasce, bardzo bogata i pikantna. Oprócz tego paszteciki, kanapeczki ze smalcem, placki, ser, kołacze z serem i jabłecznik - mówi Jolanta Zając z Koła Gospodyń Wiejskich w Joninach.
Festiwal Kultury Pogórzańskiej na stałe wpisał się już w kalendarz wydarzeń w Ryglicach. Rokrocznie udział w nim bierze wiele zespołów. Teraz na scenie wystąpiło 8 grup śpiewaczych i 6 kapel.
- Kilkanaście zespołów, grup śpiewaczych śpiewało, występowało. To jest już tradycja, kultura Pogórza, że u nas ten festiwal odbywa się już od wielu, wielu lat - mówi Paweł Augustyn, burmistrz Ryglic.
- Oba te wydarzenia są współfinansowane przez Samorząd Województwa Małopolskiego, który zawsze wspiera tego typu przedsięwzięcia. Dbamy o kulturę, tradycję, wspieramy organizatorów tych, którzy chcą pokazać to co w Małopolsce jest najpiękniejsze - dodaje Wojciech Skruch, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego.
Na finał wydarzenia w Joninach odbyła się potańcówka.