- Dziś obchodzimy 85. rocznicę tragicznych wydarzeń, gdzie zostali zamordowani w bestialski sposób nie tylko żołnierze, ale także cywile. Powiat Dąbrowski, wspólnie z Gminą Szczucin, stara się corocznie uroczyście obchodzić te tragiczne wydarzenia. Bardzo dziękuję za obecność tak licznej grupy osób, mieszkańców, pocztów sztandarowych, delegacji i młodzieży. Widzieliśmy, że tutaj wśród składających wiązanki były nawet dzieci w wieku przedszkolnym. Możemy być z tego dumni – przyznaje Lesław Wieczorek, starosta dąbrowski.
- Dla nas najbardziej tutaj bolesne 12 września spalenie miejscowej szkoły z jeńcami wojennymi, z żołnierzami, jak i również mieszkańcami Szczucina, którzy ponieśli tutaj śmierć, zostali spaleni. Miejsce bardzo symboliczne dla nas, dla naszych mieszkańców. Szczucin pamięta, Gmina Szczucin pamięta i będą pamiętać o tych trudnych wydarzeniach spalenia szkoły, które przekładane jest młodym pokoleniom, aby pamiętali o tym i przekazywali dalej, że takie rzeczy nie mogą mieć w przyszłości miejsca - podkreśla Tomasz Bełzowski, burmistrz Szczucina.
W obchodach brał również udział poseł na Sejm RP Wiesław Krajewski.
- Ja się cieszę, że kilkanaście lat temu, jeszcze jako ówczesny starosta, wspólnie z ówczesnym burmistrzem miasta i gminy Szczucin, panem Janem Sipiorem, żeśmy zainicjowali tutaj właśnie w Szczucinie, przed kwaterą w miejscu spalenia szkoły z żołnierzami polskimi, te właśnie uroczystości powiatowe, obchody wybuchu II wojny światowej. Szczególnie cieszę się z obecności tych najmłodszych, ponieważ tym najmłodszym przekazujemy w sztafecie pokoleń tę pałeczkę, żeby pielęgnowali i dbali o dobre imię naszych żołnierzy – zauważa Wiesław Krajewski, poseł na Sejm RP.
Za oprawę muzyczną uroczystości odpowiadała Orkiestra Dęta przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczucinie. Zgromadzeni mogli usłyszeć między innymi „Marsz Pierwszej Brygady”, „Szarą Piechotę” czy „Przybyli ułani”.