- Dzisiaj jest podsumowanie wcześniejszych dożynek gminnych w zaprzyjaźnionej, bardzo przyjaznej gminie Wietrzychowice. Świętujemy dożynki powiatowe, dziękczynimy za plony, za dary, które ziemia dała dla rolników. Trudny czas dla rolnictwa, ale jest też również czas podziękowań za ten trud całoroczny, wyprodukowania chleba, wyprodukowania zboża. Dlatego się cieszymy, że dzisiaj tak licznie przebyliśmy. Wszystkie wieńce dożynkowe z całego powiatu tarnowskiego dzisiaj uczestniczą w tych dożynkach. Myślę, że wszyscy będziemy się radować i cieszyć – wyznaje Jacek Hudyma, starosta tarnowski.
- Oddajemy dzisiaj cześć i szacunek dla pracy rolnika, dla ciężkiej pracy w pocie czoła, abyśmy mieli zapewnione pożywienie w postaci naszego chleba, którego codziennie spożywamy. Bardzo dziękujemy wszystkim rolnikom za ciężką pracę. Dziękuję, że przyjechali do nas wójtowie, burmistrzowie z terenu całego powiatu i jest to uznanie z ich strony dla naszego wspólnego świętowania – podkreśla Robert Śpiewak, wójt gminy Wietrzychowice.
- Bardzo piękna atmosfera, widać, że ta tradycja jest kultywowana na naszej ziemi, na ziemi powiatu tarnowskiego. Przede wszystkim widzimy tutaj znakomite, piękne wieńce dożynkowe, widzimy folklor, zespoły ludowe, no i wspólna zabawa, bo był czas pracy, a teraz jest czas radości, podziękowanie za plony, tak jak nas uczyli nasi dziadowie i pradziadowie – zaznacza Grzegorz Kozioł, wójt gminy Tarnów.
Święto Plonów powiatu tarnowskiego rozpoczęła uroczysta polowa Msza Święta.
- Piękne słowa księdza proboszcza, zresztą nowego w miejscowości Wietrzychowice, który mówił, że powinniśmy się modlić za to, że mamy stroje regionalne, za to, że mamy wieńce dożynkowe. Tak, bo to są te największe wartości, bez których my Polacy nie przeżyjemy. Świat się zmienia, Europa się zmienia, Polska się też zmienia, a my tutaj w powiecie tarnowskim jednoczymy się, jesteśmy. Mimo różnic politycznych, ich tutaj nie wykazujemy. Łączy nas wspólne dobro, największy dar, czyli bochen chleba, i tym bochenkiem chleba dzisiaj wszyscy się dzielimy, życząc, żeby nikomu tego chleba na polskich stołach nie zabrakło – przyznaje Anna Pieczarka, posłanka ziemi tarnowskiej.
Na gości czekały potrawy przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Wietrzychowice.
- Przygotowaliśmy na dzisiaj przeróżne pyszności, począwszy od dania gorącego, czyli pysznego leczo, przez różnego rodzaju smalczyki, masełka czosnkowe, chlebki czosnkowe, wiejskie, ciasteczka, babeczki z jabłkami, pasztety zrobione z cukinii, takie chlebki pieczone na blasze, coś do picia oczywiście tak samo. Mamy też rzeczy zrobione z użyciem miodu. Są takie z ciasta francuskiego kanapeczki właśnie z figą, z miodem, z serem pleśniowym. Ciasta, różnego rodzaju, co tylko sobie ktoś wymarzy, to jest – zapowiadała Anna Socha, prezes Koła Gospodyń Wiejskich w Wietrzychowicach.
Jako że były to dożynki powiatowe, w ich trakcie wybierano najpiękniejszy wieniec spośród wszystkich gmin powiatu tarnowskiego. Wcześniej jednak wybrano wieniec reprezentujący gospodarzy. Laur ten przypadł sołectwu Wietrzychowice.
- Bardzo dużo pracy było przy nim, ponieważ trzeba było dużo skompletować różnych bukiecików, żeby potem to można było wszystko razem ze sobą połączyć. Koncepcja wieńca, cały kształt, po prostu tak troszkę podpatrywałam z innych, trochę swoich pomysłów i trochę tym czym dysponowaliśmy, ziołami, trawami. Pracy ogrom, ale dziewczyny cudowne pomagały, bardzo im serdecznie za to dziękuję – przyznaje Dorota Wojciechowska z Koła Gospodyń Wiejskich w Wietrzychowicach.
Na poziomie powiatowym wieniec ten zajął trzecie miejsce w kategorii wieńców tradycyjnych. Drugie miejsce zajął wieniec wojnicki, natomiast pierwsze miejsce przypadło ex aequo wieńcom z Radłowa, Wierzchosławic i Ryglic. Po tradycji przyszła kolej na nowoczesność. Na scenie pojawili się znani młodzi wokaliści powiatu tarnowskiego w osobach Nikodema Liro i Oliwii Miś, a także zespoły TOP GIRLS oraz MIG.