- 2 września żłobek rusza, my jesteśmy niesamowicie dumni z tego, że obiekt powstał. Nasi najmłodsi będą mogli liczyć na profesjonalną, wykwalifikowaną opiekę w odremontowanym budynku, w którym myślę, że fantastycznie będzie spędzało im się czas. Rodzić będzie spokojnie mógł wrócić do pracy, a dziecko będzie zaopiekowane, bo wszystko jest na jak najwyższym poziomie - mówi Jowita Jurkiewicz-Drąg, burmistrz Ciężkowic.
Żłobek w Kipsznej będzie funkcjonował 10 godzin dziennie zgodnie z potrzebami rodziców – zapowiada pełniąca obowiązki dyrektor placówki.
- Jest to bardzo ważna i potrzebna inwestycja w naszej gminie, myślę, że przy pracy personelu i współpracy z rodzicami rodzice będą mogli bezpiecznie zostawić swoje dzieci podczas wykonywania swoich obowiązków zawodowych - zapewnia Ilona Nowak-Padoł, p.o. dyrektora Publicznego Żłobka w Kipsznej.
W budynku, który zaadaptowano na żłobek powstała duża sala zabaw, jest też sypialnia, w której maluchy będą mogły odpocząć. Na korytarzu przygotowano szafeczki na ubrania i buty, powstały też sanitariaty i pomieszczenia kuchenne.
- Zmieniają się czasy, zmieniają się przyzwyczajenia i trzeba łamać stereotypy. Nawet jeśli ktoś jeszcze pamięta, że najlepszą instytucją wychowawczą dla malucha była babcia to dzisiaj tak naprawdę większość babć jest aktywnych zawodowo – i dobrze, niech one będą aktywne zawodowo – natomiast żłobek jest tym miejscem, gdzie edukacja dla najmłodszego członka rodziny jest cudowna. Ja chcę przypomnieć, że specjalnie adresowane są na to pieniądze, 1500 złotych właśnie po to, żeby mama i tato mogli pracować, a ten młody człowiek, żeby miał wspaniałą opiekę. Lepszej opieki niż w żłobku naprawdę trudno byłoby znaleźć - przekonuje Urszula Augustyn, poseł na Sejm RP.
- Mamy tutaj do czynienia z otwarciem żłobka. Okazuje się, że samorządowcy również myślą o tych najmłodszych dzieciach, a także o rodzicach. To pozwala na przekazanie najmłodszego pokolenia, dzieciątka do żłobka, i na to, żeby rodzice mogli realizować się zawodowo w swoich pasjach i utrzymywać rodzinę - dodaje Wiesław Krajewski, poseł na Sejm RP.
- Ten obiekt, który do tej pory służył jako szkoła przez wiele, wiele lat z uwagi na demografię, która dotyka również nasz region, naszą gminę stałby odłogiem, niewykorzystany, a w tym momencie zyskuje nową funkcję społeczną, edukacyjną, gwarantuje też zatrudnienie dla osób, które do tej pory pracowały w szkole. Pojawiają się nowe możliwości i co by nie ukrywać, to też element rozwojowy dla miejscowości, która otrzymuje ten ważny ośrodek edukacyjny na swoim terenie - zauważa Wojciech Skruch, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego.
- Jestem zawsze tam, gdzie są ważne inwestycje, gdzie się dzieje coś dobrego. Żłobki to jest takie wyzwanie ostatnich czasów, gdzie ta instytucja babci troszkę się nam wystarzała i dzisiaj każdy szuka miejsca, gdzie dzieci mogłyby być pod należytą opieką. Ja nie mówię, ze babcie się bardzo dobrze nie opiekowały, ale to jest wymóg dzisiejszych czasów, w których obydwoje rodziców pracują, muszą być takie miejsca jak żłobki. Dzisiaj tu w Kipsznej jesteśmy świadkiem jednego z wielu, wielu wydarzeń. My w powiecie tarnowskim już mamy kilkadziesiąt takich żłobków, wszędzie są pełne, jest duże zainteresowanie i widzimy, że tu w Kipsznej również jest bardzo duże zainteresowanie - dodaje Roman Łucarz, wicestarosta tarnowski.
Powstanie żłobka w Kipsznej to koszt ponad dwóch milionów złotych, część środków to pieniądze zewnętrzne z programu Maluch + w ramach Krajowego Planu na rzecz Odbudowy i Zwiększenia Odporności. Wsparciem finansowych objęte będzie też funkcjonowanie placówki przez najbliższe trzy lata.