- Zadaniem głównym tego projektu jest tzw. edukacja włączająca, a więc możliwość włączenia w proces edukacyjny wszystkich uczniów każdej szkoły bez względu na to, czy mają inne potrzeby, czy mają inne możliwości, czy mają inne zdolności. Ciekawa rzecz, szkoła każda jedna nie ponosi ze swojego budżetu wydatków. Udział to jest wynajem sal, no i oczywiście ciężka praca nauczycieli - podkreśla Grzegorz Brach, zastępca burmistrza Brzeska.
Dotychczas takie zadania realizowano w ramach rozporządzenia o pomocy psychologiczno-pedagogicznej, jednak ich zakres i środki na nie przeznaczane były ograniczone.
- Uzyskując dofinansowanie przede wszystkim zapewniamy dostępność. Ona jest rozumiana inaczej teraz. Słowem, dostępność do instytucji wygląda w ten sposób, że osoba z jakąkolwiek niepełnosprawnością ma sama dotrzeć w każdy punkt instytucji. Czyli nie dzwonek i ktoś schodzi, nie schodołaz i ktoś pomaga uruchamiać, po prostu dostęp do każdego jednego miejsca. Dodatkowo będzie możliwość przeznaczenia części środku na wyposażenie sal, które będą przeznaczone do tego typu zajęć – tłumaczy Grzegorz Brach, zastępca burmistrza Brzeska.
Rekrutacja dla dzieci chcących skorzystać z dobrodziejstw programu będzie dobrowolna.
- Będą zgłaszać się uczniowie, ale będą zgłaszać się również rodzice. Specjaliści będą przechodzić różnego rodzaju dodatkowe kursy i szkolenia, tak, aby mogli w pełni na te potrzeby odpowiadać. Słowem przez prawie 3 lata uczniowie na zajęciach dodatkowych będą rozwijać swoje zainteresowania. Będziemy w stanie „wyłowić” tych, którzy mają specjalne zdolności, specjalne umiejętności, których jednak na codziennych zajęciach trudno jest dostrzec – zauważa Grzegorz Brach, zastępca burmistrza Brzeska.
Wprowadzany program działać będzie przez trzy lata, do końca roku szkolnego 2026/2027.
- Do tego będą zajęcia specjalistyczne i pomoc w tak trudnych czasach. W tej chwili dzieci bardzo często doznają hejtu, są wykluczane, nie potrafią zrozumieć pewnych mechanizmów, którymi kieruje się grupa. Również nie potrafią tego czasami dostrzec rodzice i nauczyciele. I właśnie to zadanie przez 3 lata ma zapewnić w szkole komfort, dostrzeżenie uczniów, którzy potrafią dużo więcej niż pokazują i ci, którzy mają specjalne potrzeby edukacyjne, będą się mogli przez tak długi czas rozwijać – zaznacza Grzegorz Brach, zastępca burmistrza Brzeska.
Projekt ten ogłoszony został przez Zarząd Województwa Małopolskiego, a instytucją zarządzającą jest Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości.