- Dożynki Powiatowe, Targi Gospodarcze, to już trzynaste Święto Powiśla Dąbrowskiego. Znakomita pogoda, dużo uczestników, w tej chwili słyszymy, że trwa obrzęd dożynkowy, są piękne wieńce, komisja konkursowa będzie miała bardzo trudne zadanie, żeby wyłonić te najpiękniejsze, najładniejsze, które zostaną nagrodzone – mówi Lesław Wieczorek, starosta dąbrowski, przewodniczący zarządu Stowarzyszenia Samorządów Powiatu Dąbrowskiego.
Wieńce prezentowane w Narożnikach były wykonane zgodnie z tradycją z tegorocznych zbóż, kwiatów, ziół i owoców. Były zarówno takie w kształcie korony, jak i przedstawiające nowoczesne kształty. Każdy był wyjątkowy.
- Nasz wieniec dożynkowy wykonany jest w formie serca. Wieniec miał być tradycyjny, ale jest współczesny. Do uwicia wieńca użyliśmy zbóż z naszych pół: pszenicy, żyta, owsa, jęczmienia oraz prosa i lnu. Do dekoracji wieńca wykorzystaliśmy kwiaty z naszych przydomowych ogrodów: cynie, rumianek, zatrwian, jak również zioła: koper, czomber, mięta, wrotycz i nawłoć. Z ziaren dyni wykonaliśmy kwiaty łączone z jarzębiną oraz gwiazdy nad figurą Matki Boskiej – wyjaśnia Zofia Bomba z Koła Gospodyń Wiejskich w Nieczajnej Górnej.
- Staramy się, żeby temu sprostać, żeby tradycja nie zaginęła tylko się rozwijała, bo młode pokolenie musi to przejść po nas – dodaje pani Zofia Bomba wraz z panią Elżbietą Wątrobą z KGW w Nieczajnej Górnej.
W wydarzeniu udział wzięło wielu mieszkańców Powiśla Dąbrowskiego, w tym rolnicy: - Jestem rolnikiem, moje miejsce powinno dzisiaj tutaj być, żeby podziękować za udane plony tego roku. To jest zwieńczenie pracy rolnika, uroczysta zabawa, trzeba się cieszyć z tego, że żniwa przepłynęły dobrze, żniwa były dobre – przynajmniej tak jak u nas. - Przyszliśmy, ponieważ jest ładna pogoda, nasze dzieci reprezentują naszą gminę, gminę Gręboszów. Bardzo nam miło, że chcieli występować, a my chcemy zobaczyć jak im ten występ wyjdzie. Zwykle wygrywali, może w tym roku też się uda. Mamy gospodarstwo to jest uhonorowanie naszej pracy, zwieńczenie całego roku. To cały rok naszej trudnej pracy i już możemy świętować, cieszymy się z tego, co zebraliśmy i z tego, że jesteśmy rolnikami. To dla nas miłe, miły akcent na koniec żniw. - Tu co roku jest coś nowego, fajniejszego, są ciekawostki.
Święto Powiśla Dąbrowskiego rozpoczęło się polową Mszą Świętą dziękczynną za tegoroczne plony oraz w intencji rolników i wszystkich mieszkańców. Później podczas części oficjalnej były wystąpienia gospodarzy oraz zaproszonych gości. Wręczono odznaczenie państwowe "Srebrny Krzyż Zasługi", odznaki "Zasłużony dla Rolnictwa", a także odznakę honorową "Srebrny Krzyż Małopolski". Następnie obrzęd dożynkowy przedstawili mieszkańcy gminy Radgoszcz. Wręczono też chleb gospodarzom dożynek, którym częstowali uczestników imprezy. Były też konkursy na "Najładniejszy Wieniec Dożynkowy", ośpiewanie wieńców i konkurs na "Najciekawsze Stoisko Wystawowe".
- Przygotowaliśmy poczęstunek, o który zadbało Koło Gospodyń Wiejskich w Biskupicach, mamy malarstwo Małgorzaty Szostak-Wójtowicz oraz materiały promocyjne gminy Gręboszów, publikacje Romualda Karasia, pocztówki. Myślę, że mamy się czym pochwalić, to bogactwo postaci historycznych, zabytków, koła gospodyń wiejskich – wymienia Monika Kilian z Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa w Gręboszowie.
- Na tę imprezę przygotowałyśmy ciasta domowe pieczone, piekłyśmy wszystkie. Ciasta są na bazie produktów domowych, ciasta drożdżowe. Dożynki są naszym spotkaniem, wizytówką naszego rejonu – mówi Wanda Broda z Koła Gospodyń Wiejskich w Narożnikach. - Trzeba poświętować, podziękować Panu Bogu za to, że nas nic tu nie spotkało, żadne ulewy, tylko wszystko przeszło dobrze – dodaje Zofia Pikul z KGW w Narożnikach.
W wydarzeniu udział wzięli posłowie: Anna Pieczarka i Wiesław Krajewski. - Wtedy, jak byłem jeszcze starostą powiatu dąbrowskiego postanowiliśmy, że będzie co roku obchodzone Święto Powiśla, jako dożynki powiatowe, jako dziękczynienie naszym rolnikom, wszystkim tym, którzy ciężko pracują na roli, ale również jest to prezentacja naszego dobrostanu Powiśla Dąbrowskiego, przedsiębiorców, wszystkich tych, którzy pracują na ten dobrostan - mówi poseł Wiesław Krajewski.
Gwiazdą wieczoru Święta Powiśla Dąbrowskiego była Kapela Ciupaga, później odbyła się zabawa taneczna i pokaz laserowy nad zalewem Narożniki.