Festiwal Fasoli i produktu tradycyjnego Małopolski już za nami. W minioną niedzielę na zakliczyńskim rynku królowała fasola z Doliny Dunajca, tego dnia wystawcy przygotowali rozmaite potrawy, które przybyli do Zakliczyna goście mogli smakować na licznych stoiskach.
Na rynku w Zakliczynie mamy ponad 40 stoisk z produktem regionalnym, z tym co zostało wyprodukowane w tutejszych gospodarstwach i można zobaczyć tutaj stoiska kół gospodyń wiejskich, ale też innych podmiotów tutaj działających, oczywiście rolników, którzy wytwarzają w swoich gospodarstwach żywność i tutaj prezentują się dzisiaj na tych stoiskach. Tak że to bardzo ważna inicjatywa, która powstała ponad 20 lat temu, po to, aby promować produkt lokalny - mówi Dawid Chrobak, burmistrz miasta i gminy Zakliczyn.
Wśród stoisk były też takie, gdzie samemu można było przygotować tradycyjną potrawę.
Uczymy młode pokolenie gotować i rozrabiać ciasto i żeby poznali smak tzw. podpłomyków, we Włoszech jest to pizza u nas były podpłomyki. Robimy taki spód z ciasta, każdy sobie rozwałkowuje potem robi sobie zestaw ze składników, które ma tutaj dostępne, jest specjalny piec, który jest specjalnie zrobiony do tego typu podpłomyków, do pieca i potem jest bardzo fajna sprawa, bo wiadomo, że najlepiej smakuje jak się samemu zrobi - mówi Jola Buczkowska-Sztaba, Centrum Promocji Nauki.
Stoiska kół gospodyń wiejskich były oblegane przez przybyłych gości, przygotowane potrawy szybko znikały.
Mamy fasolkę po bretoński, cebularze, paszteciki, ciasto wszystkiego rodzaju i na kapuście sznycelek - mówi Elżbieta Jachym, KGW Wróblowice.
Serwujemy tutaj pierożki z fasola, z grzybkiem i boczusiem, serwujemy również zupę też z fasolą tylko na słodko-kwaśno to jest taki nasz pomysł tam jest ananas, jest kukurydza, jest kurczak, to jest tak nasz pomysł, nasza zupka. Poza tym muffinki z fasolą i oczywiście zimne napoje, które dzisiaj schodzą jak świerze bułeczki - Teresa Piekarz, KGW Kończyska.
Tradycyjnie burmistrz Zakliczyna Dawid Chrobak wraz ze swoim zastępcą częstowali zupą fasolową wszystkich przybyłych gości. Aby skosztować fasoli od burmistrza, trzeba było chwilę odczekać, do stoiska ustawiła się kilkunastometrowa kolejka, a porcji wydano ponad tysiąc.
To jest jedna z dużych imprez o charakterze regionalnym, która została zainicjonowana po odrodzeniu samorządu powiatowego i dzięki pierwszemu zarządowi powiatu tarnowskiego właśnie w Zakliczynie odbyło się pierwsze wydarzenie "Święta fasoli". To jest święto, które ma nie tylko charakter regionalny znane w regionie tarnowskim, to jest pewien model prowadzenia polityki turystycznej, budowania modelu turystycznego, pewnego wzorca, po to, aby propagować szerzej gminę, propagować szerzej region tarnowski. Bardzo mocno wpisuje się w politykę prowadzoną przez samorząd województwa małopolskiego zmierzająca do promocji lokalnych wydarzeń, a jak wiemy fasola z Zakliczyna jest wpisana na listę unikalnych wyrobów małopolskich, dzięki czemu, możemy się chwalić do naszych mieszkańców, do turystów doskonałej jakości wyrobami rolnymi, co powoduje, że stajemy się atrakcyjnym województwem - mówi Wojciech Skruch, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego.
Święto fasoli jest zawsze bardzo dużo ludzi tutaj w Zakliczynie, widać, że ludzie kochają to święto. Jednak to święto fasoli przybliża, tutaj ludzie naprawdę przyjeżdżają z daleka - podkreśla Teresa Piekarz, KGW Kończyska.
W ramach festiwalu przeprowadzony został konkurs kulinarny na najlepszą potrawę regionalną, tegorocznym laureatem zostało Koło Gospodyń ze Słonej, za „Zupę fasolową z łazankami”
Stowarzyszenia, te koła gospodyń, które zajęły trzecie, drugie miejsce i pierwsze, to niesamowity podziw, ponieważ ta fasolka jest już serwowana na różne sposoby. Pierwsze miejsce dla fasoli, która tak naprawdę zawiera wszystko, cokolwiek można było, to można było wrzucić do garczka i tak jak komisja przed chwilą mówiła, że smakowała wyśmienicie, chociaż by tatar z fasoli, naprawdę niesamowite - mówi Anna Pieczarka, poseł na Sejm.
Festiwalowi towarzyszyły występy artystyczne, na scenie zaprezentowali się między innymi Sound Academy, natomiast gwiazdą wieczoru był CZERSKY twórca utworu BROKAT,