- Wspaniała uroczystość, wspaniała zabawa, 13. dożynki gminy Zakliczyn tutaj na rynku. To 19 grup wieńcowych, w sumie 20 wieńców, ponieważ Zespół Folklorystyczny "Gwoździec" również przygotował wieniec. w sumie jest 20 wieńców. 19 grup wieńcowych z 19 miejscowości w gminie Zakliczyn także przygotowały wieńce. To wspaniała zabawa, integracja, ale też forma podziękowania rolnikom za trud ciężkiej pracy na roli, bo przecież dzięki nim mamy chleb na stole – mówi Dawid Chrobak, burmistrz miasta i gminy Zakliczyn.
Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się od Mszy Świętej dziękczynnej w kościele pw. św. Idziego opata w Zakliczynie, później barwny korowód dotarł na rynek, gdzie miały miejsce oficjalne uroczystości. W czasie dożynek na ręce burmistrza przekazano chleb, którym później częstowano uczestników wydarzenia.
- Dożynki w Zakliczynie zaczęły się Mszą Świętą, a teraz przeszliśmy na rynek, tu będzie dalszy ciąg. To wydarzenie budzi nadzieję, dlatego że największa ilość wieńców dożynkowych, ale też doskonała organizacja. Jest to dziękczynienie za plon, jaki udało się zebrać z pól. To jest dziękczynienie za ten chleb powszedni – podkreśla Ryszard Pagacz, wicemarszałek województwa małopolskiego.
- Sierpień jest wyjątkowym miesiącem, gdzie w powiecie tarnowskim, w Małopolsce świętujemy święto plonów, dziękczynienia, podziękowania dla rolników, za trud, ich pracę, którą wykonują. Rolnik ma taką specyficzną pracę, gdzie zasiewa i nie wie, czy to zbierze. Dzisiaj jest czas by podziękować, poświętować i bawić się – zauważa Jacek Hudyma, starosta tarnowski.
- To wyjątkowy dzień dla całej gminy Zakliczyn i jego włodarza, naszego burmistrza Dawida Chrobaka. W tym dniu rolnicy swój pot zamienili na chleb i na piękne wieńce. W imieniu swoim i wszystkich radnych Powiatu tarnowskiego chciałam serdecznie podziękować rolnikom za ich pracę, wytrwałość, za to, że każdego dnia starają się o to, żeby tego chleba nie zabrakło – dodaje Irena Kusion, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Tarnowskiego.
Organizatorami 13. dożynek byli: burmistrz miasta i gminy Zakliczyn oraz Zakliczyńskie Centrum Kultury, gospodarzem – sołectwo Lusławice. Funkcję starostów w tym roku pełnili państwo Maria i Lesław Raciborowie.
- Rolnicy są tak zmobilizowani, Że idą Bogu podziękować i weselić się razem z tego co zebrali. Wszystkie wsie organizują wieńce i co roku inna wioska jest gospodarzem dożynek, w tym roku są to Lusławice – mówi Lesław Racibor, starosta dożynek.
Po części oficjalnej na scenie zagrała Strażacka Orkiestra Dęta z Filipowic, a później wystąpiła Lusi Mazur z zespołem. Na zakończenie odbyła się zabawa dożynkowa.