- To już kolejna bardzo ważna inwestycja na terenie naszej gminy. Dzisiaj otwieramy po gruntownej modernizacji dom Ludowy w Dołędze. Inwestycja bardzo długo wyczekiwana przez mieszkańców. Inwestycja, która wydawała się niemożliwa do zrealizowania. Natomiast dzięki wielu ludziom udało się tę inwestycję doprowadzić do końca. Dzisiaj możemy cieszyć się z wyremontowanego domu Ludowego, który będzie przez kolejnych wiele, wiele lat służył mieszkańcom – podkreśla Zbigniew Moskal, wójt gminy Szczurowa.
- Dzisiaj bardzo wielka chwila jest dla mieszkańców sołectwa Dołęga. Dla wszystkich mieszkańców, dla całej gminy, pewnie nie tylko dla całej gminy. Ten obiekt zawsze cieszył się tutaj dużą popularnością pod względem takich spotkań tutaj młodzieży, dorosłych. Działa tutaj Ochotnicza Straż Pożarna, Koło Gospodyń Wiejskich. Ja też mam tutaj żonę z Dołęgi, ja tutaj w starym tym Domu Ludowym miałem wesele. Wiele wesel tutaj pewnie się odbyło, wiele niezapomnianych. No i bardzo cieszymy się, że po tylu latach powstała ta piękna inwestycja – przyznaje Marcin Jawień, przewodniczący Rady Gminy Szczurowa.
Inwestycja była dość duża, projekt wyszedł po prostu z innego projektu, po prostu dzieci przyjechały, występowały i był pan wójt, był pan radny, pan Staszek Burzawa i tak rozmawiali i tak mówili sobie, że pasowałby Dołęgę odremontować, ten właśnie Budynek Ludowy, no i jak widać udało się, jest bardzo ładny – wspomina Konrad Szafraniec, radny Rady Gminy Szczurowa.
Kompleksowa modernizacja Domu Ludowego trwała czternaście miesięcy, a jej koszt wyniósł ponad trzy miliony złotych, z czego niemal dwa miliony pochodziły z programu Polski Ład.
- Remont obejmował wszystko. Właściwie to zostały tylko ściany, łącznie z podłogami, z posadzkami, z sufitami, z dachem, wszystko było wyrzucone, okna, nie okna, drzwi, stolarka. Wszystko praktycznie nowe zostało. Nawet kuchnia była, co była remontowana nie tak dawno, ale też było posadzka. Tylko zostały meble w kuchni. Nawet sami robiłem tutaj, tak w czynie społecznym bardziej, żeby to jakoś było. No i to zostało, i tyle zostało ze starości, resztę jest wszystko nowe – zauważa Stanisław Burzawa, radny Rady Gminy Szczurowa w latach 2002 – 2024.
Wśród atrakcji pikniku towarzyszącego otwarciu znalazły się dmuchańce, pokazy tańca w wykonaniu szkoły tańca „Latino” z Żabna, oraz przejazdy motocyklowe. Nie mogło również zabraknąć jedzenia przygotowanego przez lokalne Koło Gospodyń Wiejskich.
- Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że w dniu dzisiejszym możemy już całą gębą, oficjalnie powiem, taką naszą KGW działać w tak pięknym ośrodku. Mamy wyposażoną wspaniale kuchnię i jeszcze liczymy na to, że będzie coraz to lepiej. Oprócz tego zostały wyremontowane piękne te dwie sale, jedna taneczna, druga będzie salą na posiadówki. Z jednej strony będą tańce, z drugiej strony będzie gościna tutaj od kuchni. Zostały wyremontowane ubikacje, pomieszczenia socjalne oraz biblioteka – mówi Joanna Kawiorska, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Dołędze.
Przybyli mieszkańcy i goście z entuzjazmem przywitali odmieniony Dom Ludowy.
- Bardzo ładnie, dobrze.
- Teraz jest po prostu zrobione to lepiej, więc myślę, że nie będzie tak źle. Będą ludzie zadowoleni. Miejmy nadzieję, że będziemy z tego korzystać. Jest to nasza wizytówka.
- Bardzo dobrze. Piękny jest. Teraz jest bardzo ładnie. Naprawdę jest wyremontowany bardzo ładnie.
- Myślę, że na plus na pewno duża sala, teraz jest klimatyzacja. Jest gdzie posiedzieć, gdzie potańczyć, więc super.
Super, super. Ja jestem tu mieszkańcem od niedawna, ale strasznie mi się podoba. W środku też, wewnątrz, elegancko wykończony. Pierwsza klasa. Super na studniówki, imprezy, wesela. Pierwsza klasa.
- Jeszcze muszę przejść i zobaczyć, ale myślę, że bardzo dobra inwestycja.
Jest pięknie, pięknie.
- Wizualnie bardzo ładnie wygląda. Obejście w ogóle i cały budynek.
- Bardzo ładnie, bardzo nowocześnie.
- Myśmy specjalnie zostali jeden dzień dłużej, żeby być na festynie i na otwarciu przecięciu wstęg, że tak powiem, nowego domu.
Dom Ludowy w trakcie remontu zyskał również nowoczesny system grzewczy i panele fotowoltaiczne oraz został dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.