Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Wspólna zabawa na Dożynkach Gminy Tarnów

Mieszkańcy z całej gminy Tarnów tłumnie przybyli na gminne dożynki odbywające się w Zbylitowskiej Górze. Do celebracji dołączyli również mieszkańcy Tarnowa oraz zaproszone delegacje z partnerskich samorządów ze Słowacji oraz z Rumunii. Nie zabrakło regionalnej kuchni, koncertów, konkursów i zabaw dla dzieci.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

 - Po żniwach należy podziękować za plony, należy podziękować rolnikom, należy podziękować Panu Bogu za plony, ponieważ naród, który nie kultywuje swoich tradycji, wymiera. Dlatego to, co jest dla nas najcenniejsze w tej nowoczesności, w tej nowoczesnej Europie, musimy wnosić to, co jest naszego tradycyjnego, polskiego. Właśnie umiłowanie, szacunek, dla chleba, dla rolników. I to robimy w gminie Tarnów – podkreśla Grzegorz Kozioł, wójt gminy Tarnów.

 - Świetnie się bawimy, jest to świetne połączenie tradycji i nowoczesności. W gminie Tarnów jest to bardzo dobrze robione. W porównaniu z innymi powiatami można powiedzieć, że nawet perfekcyjnie, nie bójmy się tego słowa. Piękna, fajna zabawa. Teraz słyszymy elementy folkowe, rustykalne, później współczesna muzyka, każdy znajdzie dla siebie coś fajnego. Wspólne świętowanie rolników i przedsiębiorców, daje to bardzo fajny efekt, i cała gmina ma świetną zabawę zawsze końcem sierpnia – zauważa Tomasz Stelmach, etatowy członek Zarządu Powiatu Tarnowskiego.

 - Ponoć przez dwadzieścia ostatnich lat nie było prezydenta Tarnowa na dożynkach gminy Tarnów. Ponoć jestem pierwszy raz, a myślę że to ważne, szczególnie w dożynki, to jest Święto Plonów, Święto Chleba. Ważne jest, by z sąsiadami się tym chlebem podzielić. Dlatego dziękuję za zaproszenie na dożynki i mam nadzieję, że te dobrosąsiedzkie stosunki będziemy tylko poprawiać – przyznaje Jakub Kwaśny, prezydent miasta Tarnowa.

 - Dzisiaj zgromadziliśmy się tu bardzo tłumnie. Świętujemy Święto Plonów. Gmina Tarnów jak zwykle z rozmachem świętuje. Bardzo chciałabym wszystkim państwu życzyć wspaniałego świętowania. Rolnikom dziękujemy za ich ciężką pracę. Za to, ze starają się, aby ich plony były dobre mimo niesprzyjających czasami warunków, że w pocie czoła pracują i chcę powiedzieć, ze my doceniamy tę pracę – mówi Alina Barbachen, radna Rady Powiatu Tarnowskiego.

 - Bierzemy udział dlatego, żeby podziękować rolnikom za codzienny trud, który powstaje właśnie z ich pracy, z której jest zboże. I jesteśmy zaproszeni, żeby przeprowadzić również konkurs - „Wiedza o kominiarzu” - zapowiada Wiesław Zabawa, prezes Międzywojewódzkiego Cechu Kominiarzy.

Wśród atrakcji znalazł się konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy oraz na najlepsze stoisko przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy. Pierwsze miejsce za najpiękniejszy wieniec otrzymała Poręba Radlna, a drugie i trzecie otrzymały kolejno Łękawka i Jodłówka Wałki.

 - Jest przepiękna prezentacja sołectw, naprawdę. Miałam przyjemność razem z Maćkiem Aleksandrem, radnym miasta Tarnowa przez te wszystkie stoiska przejść. Pomysłowość Kół Gospodyń Wiejskich, ale tez lokalnych społeczności, począwszy od radnych, sołtysów, dyrektorów szkół, przeszła nasze oczekiwania. Jest tam smacznie, jest tam barwnie, jest tam przepięknie – zaznacza Anna Pieczarka, posłanka ziemi tarnowskiej.

 - Dzisiaj przygotowałyśmy dla wszystkich naszych gości przeróżne potrawy. Na ciepło mamy zupę dyniową, ze słonecznikiem i groszkiem ptysiowym, pierogi w dwóch rodzajach, gulasz wiejski o raz łazanki z kapustą. Mamy też przekąski na słodko, na słono. Ciasta, drożdżówki, serniki, szarlotka, chleb ze smalcem, ogórki kiszone, przeróżne rzeczy, każdy znajdzie coś dla siebie. Dla ochłody napoje, lemoniada, kompot, owoce, arbuz, malina, borówka, wszystko sezonowe, wszystko świeże – wylicza Joanna Skórka z Koła Gospodyń Wiejskich w Porębie Radlnej.

 - Posmakować możemy bigos z cukinii, z tego też produktu mamy przepyszny pasztet, pasztet z selera. Ogromną drożdżówę z jabłkami i kruszonką cynamonową. Następnie proziaki z masłem czosnkowym. Własne wyroby typu wędzony boczek i wędzony ser. Żeby nie było sucho, można popić nasze wino, które też sami robimy. Jest też miód, przetwory, chlebek z boczkiem na pierzynce z chrzanu i jajka, ptysie z musem z buraka z serem wędzonym – wymienia Jolanta Więcław z Koła Gospodyń Wiejskich w Zbylitowskiej Górze.

Prócz zaprezentowanych zdolności kulinarnych Gospodyń, przygotowane stoiska przykuwały również wzrok wieloma ozdobami związanymi z tradycyjną uprawą roli.

 - Mamy przygotowane koło z wszystkimi warzywami i owocami z tegorocznych zbiorów. Mamy stogę zrobioną, gdzie znajduje się starodawna piła ręczna, znajduje się łopata do wypieku chleba, znajduje się pociosek, cepy do młócenia zboża, grabie, koszyki do wypieku chleba. Mamy maślniczkę do robienia masła, prasę do robienia sera. Mieliśmy jeszcze kosę, ale ze względów bezpieczeństwa zrezygnowaliśmy z tej kosy – opowiada Grażyna Ciupek z Koła Gospodyń Wiejskich w Radlnej.

 - Stoisko mamy w formie takiej zagrody wiejskiej, z potrawami z kapusty, grochu przede wszystkim. Ciasta drożdżowe, a także dżem przygotowany z płatkami złota. Będzie inscenizacja kiszenia kapusty, tradycyjnie, nogami, w beczce, z akompaniamentem orkiestry, przygrywaniem i śpiewem. I oczywiście koleżanka jeszcze tutaj doi sobie krówkę – zapowiadała Agnieszka Kozioł z Koła Gospodyń Wiejskich „Babeczki” w Zgłobicach.

Wieczór zgromadzonym upłynął w rytm muzyki, a z każdą minutą zbliżającą do występu gwiazdy wieczoru pod sceną gromadziło się więcej gości.

 - Bardzo dobrze, czekamy na panią Anię. Bardzo fajnie wszystko.

 - Jest dobrze, super. Dobre jedzenie, dużo fajnych koncertów.

 - Bardzo mi się podobał występ i ogólnie czekamy na Anię z kolegą, bo kolega jest wielkim fanem Ani.

 - Fajnie, bardzo dobrze. I czekamy na Anię!

Po koncercie Ani Dąbrowskiej rozpoczęła się biesiada taneczna wieńcząca tegoroczne dożynki gminy Tarnów.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Reklama
Wieczór poetycki z Dariuszem Marcinkiem Wieczór poetycki z Dariuszem Marcinkiem Data rozpoczęcia wydarzenia: 28.11.2024 Wieczór poetycki Dariusza Marcinka odbędzie 28 listopada (czwartek) o godzinie 18:00 w Czytelni czasopism Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Juliusza Słowackiego w Tarnowie, przy ul. Krakowskiej 4 (parter). Spotkanie poprowadzi Katarzyna Nalezińska. Wstęp wolny.DARIUSZ MARCINEKurodzony w 1977 roku. Ukończył polonistykę na UJ. Mieszka, pracuje i tworzy w Tarnowie. W swoich tekstach poetyckich i improwizacjach gitarowych podróżuje w głąb siebie, stara się także kontemplować tajemnicę codzienności. W roku 2021 wydał tomik poezji „Oddalenia”.KONCERT poetycko-muzyczny Henryk Szancer w 120 rocznicę urodzin KONCERT poetycko-muzyczny Henryk Szancer w 120 rocznicę urodzin Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.12.2024 Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie artystyczno - historyczne w Tarnowie; koncert poetycko - muzyczny poświęcony twórczości nowo odkrywanego tarnowskiego poety, HENRYKA SZANCERA w 120 rocznicę urodzin artysty. Rodzina Szancerów od wieków związana była z miastem Tarnów i regionem tarnowskim, z której wywodził się m.in. wybitny grafik, Jan Marcin Szancer, kuzyn Henryka, bohatera jubileuszowego koncertu. Henryk Szancer pozostawił po sobie liczne wiersze, które obecnie po latach zapomnienia powracają do świadomości literackiej zainteresowanych odbiorców, artystów oraz historyków. W czasie koncertu prezentowane będą wybrane wiersze m.in ze zbioru „Miasta i strofy włoskie”, które to przeplatane będą muzyką Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego, Stanisława Moniuszki i Inn. Wydarzenie będzie uhonorowane GOŚĆMI SPECJALNYMI, którzy wprowadzą słuchaczy w historię rodziny Szancerów oraz prywatne wspomnienia. A będą nimi: Elizabeth SZANCER - córka Henryka Szancera, kuratorka sztuki i założycielka ESKart LLC w Nowym Jorku, która na to wydarzenie przyleci specjalnie z Nowego Jorku.Adam BARTOSZ - historyk, etnograf, specjalista w dziedzinach muzeologia, kultura i historia Romów oraz Żydów. WYKONAWCY: Kacper Rokosz - recytacjeKatarzyna Plewniak- mezzosopran Joanna Łukasik - fortepian Paweł Łukasik - altówka Juliusz Łukasik - fortepian Organizator: Polska Fundacja Kultury i Rozwoju Partnerzy: Urząd Miasta Tarnowa Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie Rada Osiedla Starówka w Tarnowie Data: 1 grudnia (niedziela)  godz. 16.00Miejsce: Sala Lustrzana, ul. Wałowa 10 w TarnowieWSTĘP WOLNY! 
Reklama
Kłody drzewa rozsypały się na drodze wojewódzkiej w Gromniku Kłody drzewa rozsypały się na drodze wojewódzkiej w Gromniku W Gromniku na ul. Tarnowskiej występowały duże utrudnienia w ruchu spowodowane zgubieniem przez samochód ciężarowy ładunku. Operator we własnym zakresie odblokował przejazd.Data dodania artykułu: 13.11.2024 15:40Pożar pomieszczenia mieszkalnego w Siemiechowie. Nie żyje mężczyzna Pożar pomieszczenia mieszkalnego w Siemiechowie. Nie żyje mężczyzna Data dodania artykułu: 11.11.2024 22:29Pożar foodtrucka w Tarnowie Pożar foodtrucka w Tarnowie W Tarnowie na ul. Piłsudskiego w doszło do pożaru foodtrucka w bliskiej odległości przy budynku. Samochód po dojedzie pierwszych zastępów samochód objęty był w większości ogniem. Akcja strażaków trwała ponad godzinę.Data dodania artykułu: 14.11.2024 23:54Trzy osoby poszkodowane w tym dziecko po wypadku w Roztoce Trzy osoby poszkodowane w tym dziecko po wypadku w Roztoce W miejscowości Roztoka doszło do wypadku drogowego dwóch samochodów osobowych. W zdarzeniu trzy osoby zostały poszkodowane w tym jedno dziecko. W celu ewakuacji poszkodowanych strażacy musieli użyć sprzętu hydraulicznego.Data dodania artykułu: 10.11.2024 00:47Wypadek na drodze wojewódzkiej w Niecieczy. Poszkodowani w szpitalu Wypadek na drodze wojewódzkiej w Niecieczy. Poszkodowani w szpitalu Data dodania artykułu: 17.11.2024 20:54Wypadek między Luszowicami a Smykowem. Kierowca zniknął z miejsca zdarzenia Wypadek między Luszowicami a Smykowem. Kierowca zniknął z miejsca zdarzenia Do groźnego wypadku doszło około godziny 24:00 w nocy z 18 na 19 listopada na drodze między Luszowicami a Smykowem w powiecie dąbrowskim. Kierujący samochodem osobowym z nieznanych przyczyn wypadł z jezdni na łuku drogi i uderzył w drzewo, po tym zdarzeniu zniknął z miejsca wypadku.Data dodania artykułu: 19.11.2024 09:55
SKUP TRAKTORKÓW DO TRAWY TRAKTORKI OGRODOWE TRAKTOREK SKUP TRAKTORKÓW DO TRAWY TRAKTORKI OGRODOWE TRAKTOREK SKUP TRAKTORKÓW DO TRAWY, KOSIAREK, TRAKTOREK OGRODOWY TRAKTORÓW TRAKTORKI! Skupujemy w każdym stanie- sprawne, uszkodzone, do remontu. Stan wizualny obojętny- uszkodzone lub w pełni sprawne a także z przeznaczeniem na części! Dojeżdżamy na miejsce, płacimy gotówką od ręki! Odbieramy własnym transportem. Dziś dzwonisz- dziś sprzedajesz! DZIŚ GOTÓWKA! Cała małopolska, śląskie, dojeżdżamy także w inne rejony kraju 24h/7 Zachęcamy do kontaktu 7 dni w tygodniu! Zapraszmy! TEL: 506 816 452 Do wyszukiwarki: skup sprzętu i narzędzi ogrodniczych ogrodnicze ogrodniczy ogrodnicza traktorków do trawy ogrodowych ogrodowy sadowniczych rolniczych kosiarki kosiarek traktory traktorów traktor maszyny maszyn maszyna ogrodniczy ogrodnicza traktorek traktorki skup odkup kupię kupno odkup gotówkaObiekt lub jego część do wynajęcia Obiekt lub jego część do wynajęcia Cena: 10 PLNOferujemy do wynajęcia obiekt lub jego część - położony na działce o powierzchni 1,2 ha znajdujący się w miejscowości Świebodzin, która jest oddalona około 15 minut drogi od Tarnowa w woj. małopolskim. Położenie obiektu od południowej strony miasta, odległość do węzłów autostradowych A4 - Kraków-Rzeszów ok. 13km. Na ogrodzonym terenie znajdują się: * hala: tzw. zimna o pow. 1120m2 ( 40m x28m wys.7 m) * hala tzw. ciepła o pow. 1960m2 ( 56m x 35m wys.7m) * magazyny z budynkami biurowymi oraz rampą o pow. 1300m2 (22m x 60 m) * 200m2 piętrowy budynek z możliwością wykorzystania go na pokoje mieszkalne dla pracowników, biura etc * pełny socjal. * baza parkingowa, spedycyjna - Na obiekcie wylewki dostosowane do magazynowania i transportu ciężkich i dużych gabarytów. CENA NAJMU - od 10 zł /m2 Szczegóły oferty 516179155 BEŚCIAK NIERUCHOMOŚCI zapraszamyKancelaria Denarium - Usługi Księgowe i Windykacyjne Kancelaria Denarium - Usługi Księgowe i Windykacyjne Nasza Kancelaria oferuje kompleksowe usługi dla przedsiębiorców w zakresie usług księgowych. Rozliczamy: 1. księgi handlowe, 2. ryczałt, 3. podatkową książkę przychodów i rozchodów. Kompleksowo obsługujemy kadry i prace, składamy deklaracje ZUS a także pomagamy rozpocząć działalność gospodarczą, założyć lub przekształcić spółkę. Oferujemy również kompleksowe usługi windykacji należności: - windykację polubowną w tym terenową, - windykację sądowo- egzekucyjną, -skip-tracing. Naszym atutem jest kilkunastoletnie doświadczenie. Elastycznie podchodzimy do kwestii wynagrodzenia . Zapraszamy do kontaktu: Kancelaria Denarium Finanse i Windykacja Sp. z o.o. Tel. 14 637 66 60 e-mail: [email protected] www.denarium.pl
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 2°C Miasto: TARNÓW

Ciśnienie: 1001 hPa
Wiatr: 24 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama