- Kłaniamy się przede wszystkim rolnikom – to oni nas karmią i nie da sie na razie wymyślić tabletki, która zaspokoi nasz głód. Są kraje, miejsca na świecie, gdzie tego chleba brakuje i niestety nie wszyscy mogą cieszyć się takimi obfitymi plonami jak my. Jest za co dziękować, cieszymy się, składamy rolnikom hołd, ale również przedsiębiorcom, bo oni dają chleb w postaci pracy – podkreśla Marcin Kiwior, wójt gminy Skrzyszów.
Oficjalna część uroczystości rozpoczęła się od przekazania chleba na ręce wójta gminy, który później wraz ze starostami dożynek częstował nim mieszkańców. Dożynki to ludowa tradycja od lat kontynuowana w wielu gminach w ramach podziękowania za zebrane plony.
- To jest piękna tradycja, wszystko pięknie wygląda, jest to kontynuowane. Dla mnie to, że jestem starościną jest to pewien zaszczyt, wyróżnienie i cieszę się, że mogę reprezentować naszą miejscowość Łękawicę – mówi Elżbieta Onik, starościna dożynek.
Na dożynki do Łękawicy przyjechała delegacja z zaprzyjaźnionego miasta na Węgrzech – Abony. Goście również przekazali na ręce wójta chleb. Z kolei chór kameralny "Andante" wykonał na scenie znane piosenki.
Każde z pięciu sołectw na dożynki w Łękawicy przygotowało wieniec dożynkowy.
- Ten wieniec robiło Koło Gospodyń Wiejskich z naszych polskich zbóż, te zboża były zbierane w dojrzałości przedwczesnej, żeby się nie kruszyły – wyjaśnia Maria Żywiec, sołtys wsi Szynwałd.
- Nasz wieniec jest w kształcie kielicha z hostią na górze, zrobiony jest z tegorocznych zbiorów ze zboża, owoców, roślin. Świętujemy dożynki, bo to jest duża tradycja, którą zapoczątkował tutejszy wójt, to już są 28 dożynki w naszej gminie. To jest podziękowanie Panu Bogu za zbiory, za pogodę – mówi Stanisław Barnaś, radny gminy Skrzyszów, sołtys wsi Ładna.
Po prezentacji wieńców dożynkowych odbył się konkurs chleba, na który każde z sołectw upiekło swój bochen. Konkursowe jury oceniło, że najsmaczniejszy przygotowały panie z Ładnej.
Tegoroczne dożynki w gminie Skrzyszów trwały dwa dni. Obchody święta plonów rozpoczęły się już w sobotę i potrwały do niedzieli.