- Na terenie gminy Wojnicz wbrew pozorom jest jeszcze bardzo dużo rolników, po prostu trzeba im podziękować za tę ciężką pracę. Cieszę się, że takie coś się odbywa, za mojej kadencji, nie było roku, żeby nie organizować dożynek. Niech się tak dzieje na dalsze lata - podkreśla Tadeusz Bąk, burmistrz miasta i gminy Wojnicz.
Tegoroczne dożynki odbyły się 15 sierpnia. Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w kościele parafialnym pw. Świętego Wawrzyńca w Wojniczu. W Dębinie Zakrzowskiej odbyło się dalsze świętowanie. Najpierw był hymn państwowy, później Zespół Pieśni i Tańca Echo Doliny zaprezentował tradycyjny obrzęd dożynkowy. Był też przemowy zaproszonych gości.
- 15 sierpnia, w wielu miejscowościach Małopolski odbywają się dożynki, święto plonów, święto dziękczynienia za to, co udało się zebrać z pól. Jest to również święto rolników, sadowników, pszczelarzy – wszystkich tych, którzy tworzą dobrą polską żywność na nasze polskie stoły. Cieszymy się z tego, że ta polska żywność ma taką jakość, cieszymy się z tego i możemy być dumni, że nasza polska żywność jest również ceniona na innych rynkach - mówi Ryszard Pagacz, wicemarszałek Województwa Małopolskiego.
- To jest ważna tradycja szczególnie dla rolników mając na uwadze, że rolnictwo stanowi główną część naszego życia. Możemy oczywiście powiedzieć, że możemy wszystko przywieźć z zagranicy, wszystko przypłynie statkiem lub przyleci samolotem, a co jeśliby się tak stało, że nie przyleci? Doceniajmy, szanujmy rolnictwo, szanujmy rolników, te osoby, które na co dzień zajmują się uprawą roli po to, abyśmy na co dzień mogli korzystać ze świetnych wyrobów rolnych i konsumować to co najlepsze i najzdrowsze przede wszystkim - zauważa Wojciech Skruch, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego.
- Gospodarka żywnościowa jest najważniejsza. To jest strategiczna dziedzina jeśli chodzi o przygotowanie żywności, abyśmy zdrową, bezpieczną żywność mogli mieć. Przechodząc tu między stoiskami Kół Gospodyń Wiejskich muszę powiedzieć, że panie przechodzą same siebie. To efekt i ich pracy i pracy rolnika, bo z czegoś musiały to wyprodukować. Ogromnie się cieszymy, że na terenie powiatu tarnowskiego odbywa się bardzo dużo tych uroczystości dziękczynnych za plony i dzisiaj świętujemy w gminie Wojnicz w Dębinie Zakrzowskiej - dodaje Jacek Hudyma, starosta tarnowski.
W czasie święta rolników odbył się Konkurs Wieńca Dożynkowego. Każde z sołectw starało się przygotować najpiękniejszy wieniec.
- Jest to nasza tradycja, pracujemy też na roli, mamy zboże. Zbieramy to zboże wcześniej na chleb i dlatego pleciemy wieniec. - Mamy już doświadczenie, co rok robimy wieniec, więc trzy-cztery dni i wieniec już jest gotowy. - Ten wieniec został zrobiony z naszej grabieńskiej pszenicy, owsa i pszenżyta, dodatkowo są kwiaty, winogrona z naszych domów. Obraz jest z naszego kościoła Matki Boskiej Grabieńskiej – mówią Anna Jarek i Danuta Niemiec z Grabna.
- Jest to kultywowanie tradycji, chcemy, żeby młodzież w tym uczestniczyła, przekazujemy to młodemu pokoleniu. Teraz jest to coraz trudniejsze, jest coraz mniejsze zainteresowanie. Na szczęście u nas cały czas ta tradycja jest. Wieniec mamy nieduży, ale wykonany ze zbóż tegorocznego zbioru - Monika Bieniaś, sołtys wsi Isep.
W tym roku najpiękniejszym okazał się wieniec z Dębiny Zakrzowskiej.
Po konkursie przyszedł czas na zabawę. Gwiazdą wieczoru był Andrzej Krzywy, lider zespołu DeMono.