Znaczenie przygotowania fizycznego i psychicznego w górskich wyprawach
Oczywiście to, ile wysiłku - zarówno mentalnego, jak i fizycznego - będziesz potrzebować, aby górska wyprawa była bezpieczna, będzie zależeć od trudności i długości trasy, pory roku i panujących warunków atmosferycznych. Również to, z kim wybierasz się na wyprawę, ma znaczenie – bardziej doświadczeni piechurzy będą pomocni na trasie, lecz mogą również podnosić poprzeczkę trudności, nie zważając na to, że Ty dopiero zaczynasz swoją przygodę z górami. Wyruszając na bardziej wymagającą trasę, upewnij się, czy z Twoim zdrowiem wszystko w porządku, zbadaj ciśnienie tętnicze, weź ze sobą elektrolity, czekoladę, prowiant i, oczywiście, wodę! Warto na kilka tygodni przed planowaną wycieczką w góry organizować codzienne spacery, samochód zastąpić rowerem lub wybrać się na zakupy na pieszo. Rutynowa aktywność kształtuje również charakter i silną wolę, a te również przydają się w górach.
Korzyści z chodzenia po górach
Oprócz realnych korzyści związanych z poprawą kondycji, wytrzymałości czy równowagi, góry dają również spory zastrzyk mentalnych profitów. Już jednorazowa wycieczka w góry znacznie obniża poziom stresu, dotlenia mózg, co znacznie poprawia koncentrację i jakość snu. Chodzenie po górach wzmacnia również silną wolę i pewność siebie – pokonywanie własnych słabości, zdobywanie kolejnych celów to świetna lekcja, która zaprocentuje zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Ważną korzyścią, którą można zyskać, chodząc po górach, są nowe znajomości lub wspieranie relacji, które już mamy. Trekking w towarzystwie partnera, kolegi czy dziecka to świetny sposób na wspólne spędzenie czasu i pogłębienie łączącej Was więzi.
Przygotowanie do wędrówek górskich. Ekwipunek na wyprawę w góry
Aby górska wędrówka była bezpieczna i przyjemna, warto zadbać o skompletowanie ekwipunku turysty. Rzeczą absolutnie najważniejszą są przeznaczone do trekkingu buty, których nie zakładamy po raz pierwszy. Ważne, aby starannie dobrać ich rozmiar, a także ubrać do nich wyższe, górskie skarpety. Warto wybierać bardziej specjalistyczne obuwie, które posiada membranę i wysokiej jakości antypoślizgową podeszwę.
Kompletując ekwipunek w góry, nie możesz zapomnieć o plecaku turystycznym, do którego będziesz mógł schować prowiant i dodatkową warstwę odzieży. Ważne, aby jego plecy i szelki były odpowiednio wyprofilowane i wzmocnione, tak aby plecak nie stanowił dyskomfortu podczas dłuższego trekkingu.
Jeśli bierzesz udział w dłuższej wyprawie, koniecznie zabierz ze sobą śpiwór, karimatę i namiot, a także zestaw do przygotowywania posiłków w plenerze. Oczywiście, wyruszając w góry po raz pierwszy, lepiej wybrać się na krótszą trasę, która nie wymaga rozbijania obozowiska, lecz jeśli podejmiesz to wyzwanie, koniecznie weź ze sobą bardziej zaawansowany ekwipunek turysty.
Wyruszając w góry, zawsze weź ze sobą prowiant, ciepły napój w termosie, wodę i coś, co doda Ci sił na trasie. Konieczne będzie również spakowanie apteczki, zabranie ze sobą leków i akcesoriów, które zadbają o Twoje bezpieczeństwo, gdy nagle zmieni się pogoda lub zastanie Cię zmrok.
Odpowiednia odzież, która ochroni Cię przed chłodem, deszczem i wiatrem, to coś, w co warto zainwestować przed wyprawą w góry. Gdy na zewnątrz jest chłodniej, koniecznie wybierz odzież górską wypełnioną naturalnym puchem i ubierz się warstwowo.
Co sprawdzić przed wyjściem w góry?
Oczywiście, odpowiedź nasuwa się sama - przed wyjściem w góry koniecznie sprawdź pogodę! Zrób to kilkukrotnie o różnych porach dnia i w kilku źródłach. Unikaj samotnych wypraw. Przed wyjściem w góry warto dokładnie sprawdzić, co mamy w plecaku, czy znamy trasę, czy wiemy, ile powinno zająć jej przejście i czy w czasie trekkingu nie napotkamy na trudności. Być może szczyty są wciąż oblodzone i konieczne będzie założenie raczków – góry uczą pokory i warto pamiętać, że bywają nieprzewidywalne. Jeśli Twoja kondycja lub zdrowie nie będą umożliwiały kontynuowania wyprawy, wezwij pomoc, korzystając z aplikacji na telefon RATUNEK, która pomoże ustalić Twoją lokalizację. Do planowania trasy polecamy użyć aplikacji Mapy.cz lub Mapa Turystyczna – te sprawdzone rozwiązania znacznie ułatwią Ci poznanie szlaku i pomogą oszacować, jaki czas potrzebny jest na przejście wędrówki.
Pierwsza wędrówka nie powinna być zbyt skomplikowana i długa, stopniowo zwiększaj poziom trudności, dopasowując go do własnych możliwości. Tylko takie podejście do trekkingu gwarantuje bezpieczeństwo i satysfakcję z pokonywania własnych słabości – delektuj się czasem spędzonym w górach i zapomnij o ściganiu.