- W samym Tarnowie mamy umowę na prowadzenie czterech punktów Nieodpłatnych Porad Prawnych. Mamy tu na Nowej 4 radców prawnych i adwokatów, i jeszcze są punkty w Krzyżu, w Mościcach, na Westerplatte i do końca lipca w Centrum Usług Społecznych przy ulicy Brodzińskiego 14 – mówi Małgorzata Słomka-Narożańska, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Tarnowa.
Ostatni z wymienionych punktów pomocy prawnej od 1 sierpnia będzie funkcjonował w pokoju 311 Urzędu Miasta Tarnowa przy ul. Nowej 4.
- Osoby, których nie stać na płatne kancelarie, które nie mogą ponieść kosztów kosztów kancelarii prawniczej prywatnej, mają zapewnioną poradę darmową w zakresie swoich problemów. Są najczęściej to sprawy dotyczące spraw rodzinnych, karnych, sprawy pracy, i są to osoby, które ewentualnie mogą być samozatrudnione, czyli nie zatrudniać innych osób, prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą - zauważa Małgorzata Słomka-Narożańska.
Zapisu na darmową poradę prawną można dokonać telefonicznie w Wydziale Spraw Obywatelskich, mailowo lub przez stronę internetową Ministerstwa Sprawiedliwości.
- Na taką wizytę wystarczy tylko się umówić, zapisujemy wcześniej w systemie, adresy które wymieniłam to są miejsca gdzie są umawiane spotkania z prawnikami, i osoba ma przewidzianą godzinę na taką rozmowę z prawnikiem, podczas której przedstawia problem, a prawnik proponuje rozwiązanie problemu, przygotowanie pisma bądź udzielenie porady, pokierowanie w jaki sposób można problem rozwiązać – opisuje Małgorzata Słomka-Narożańska, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Tarnowa.
Warto zauważyć, że osoby mające trudności w poruszaniu się lub komunikowaniu mogą liczyć na wsparcie w postaci dojazdu prawnika, asystę tłumacza języka migowego, lub udzielenie pomocy zdalnie.