- Szczególnie dotyczy to pacjentów w skrajnych grupach wiekowych, czyli bardzo młodych dzieci oraz osób starszych. Pierwszymi objawami jest zmęczenie, mogą być zaburzenia równowagi, osłabienie – wymienia Wojciech Suseł, anestezjolog Tarnowskiego Pogotowia Ratunkowego.
Szczególną uwagę do odpowiedniego nawodnienia i unikania wysokich temperatur powinny przykładać również osoby cierpiące na niektóre choroby.
- Osoby, które mają problemy na przykład z krążeniem, zażywają specyficzne leki, na przykład betablokery, które będą spowalniać akcję serca, u nich nie wystąpią pewne krytyczne objawy odwodnienia, typu przyspieszenie akcji serca. Osoby, które mają problemy z krążeniem mogą mieć zaburzoną również reakcję nerek na odwodnienie, czyli te mechanizmy autoregulacji mogą nie występować – zauważa Wojciech Suseł.
Niezależnie od uczucia pragnienia lub jego braku, stan nawodnienia organizmu można zazwyczaj łatwo rozpoznać.
- Należy przede wszystkim kontrolować, i tu mogę państwa zaskoczyć, przede wszystkim kolor moczu, to jest dość istotna sprawa, i ilość oddawanego moczu. Jeśli jest on wodojasny, no to jest pacjent prawidłowo nawodniony. Natomiast jeśli ten mocz zbliża się w kierunku takiego ciemnego piwa, albo jest go oddawanego mniej, wówczas jest to sygnał, że musimy schować się w cień i uzupełnić płyny – zauważa Wojciech Suseł.
Nawet dobre nawodnienie organizmu nie zapobiegnie jednak udarowi słonecznemu, jeśli zbyt długo będziemy wystawieni na działanie promieni słonecznych.
- To jest nic innego, jak obrzęk mózgu po prostu, który objawia się zmianami neurologicznymi w organizmie. Czyli na początek zaczynamy się źle czuć, złe samopoczucie, objawy odwodnienia, czyli przyspieszenie akcji serca, właśnie spadek oddawanego moczu. Jeśli dochodzą do tego zaburzenia neurologiczne, typu utrata świadomości, zaburzenia drożności dróg oddechowych, zaburzenia oddychania, już nie daj boże niedowłady połowicze, no to już się zaczynają bardzo poważne objawy i to już jest sygnał, że doszło do poważnych zmian w organizmie – zaznacza Wojciech Suseł, anestezjolog Tarnowskiego Pogotowia Ratunkowego.
W przypadku wystąpienia tak ciężkich objawów należy niezwłocznie zadzwonić na pogotowie ratunkowe.