Podczas czwartej sesji Województwa Małopolskiego, która odbyła się 1 lipca, nie udało się już po raz trzeci wybrać Marszałka Województwa Małopolskiego. W tym starciu spotkali się kandydaci Prawa i Sprawiedliwości Łukasz Kmita oraz zaproponowany przez Trzecią Drogę-PSL Krzysztof Jan Klęczar. W głosowaniu tajnym zarówno kandydat Prawa i Sprawiedliwości i Trzeciej Drogi-PSL nie uzyskali większości bezwzględnej.
Dziękuję tym spośród radnych Prawa i Sprawiedliwości, którzy zagłosowali za moją kandydaturą. Szanowni Państwo, no cóż, sprawa wyboru Marszałka toczy się dalej, mam takie przekonanie, że pomimo perturbacji, w dalszym ciągu to Prawo i Sprawiedliwość będzie nie tylko miało prawo ale i będzie rządziło w małopolsce - powiedział Łukasz Kmita, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
Łukasz Kmita, już trzeci raz był forsowany przez Prawo i Sprawiedliwość, na tą funkcję. Jak oddaje ostatnie głosowanie, przez ostatnie miesiące nie zjednał sobie wszystkich radnych PiS. Prawo i Sprawiedliwość nie oddało też władzy w województwie obecnej opozycji, w skład której wchodzi Koalicja Obywatelska i Trzecia Droga-PSL. Krzysztof Jan Klęczar kandydat opozycji, zaproponował, że do zarządu zaprosi wszystkie opcje polityczne, licząc, że przynajmniej dwóch radnych z PiS zagłosuje za jego kandydaturą, ten plan jednak się nie powiódł.
Decyzją radnych w tym głosowaniu Marszałek nie został wybrany. Z większością trzeba się zgadzać, jestem głęboko przekonany że bez względu na wynik tego głosowania w dniu dzisiejszym lub najbliższym czasie ten pat, który jest męczący dla Małopolski i Małopolan będzie rozwiązany - powiedział Krzysztof Jan Klęczar, wojewoda małopolski.
Głosowało 39 radnych, z czego głosów ważnych oddano 32 a nieważnych 7. Krzysztof Jan Klęczar uzyskał poparcie 18 radnych, natomiast Łukasz Kmita 14 radnych. Sejmik jeszcze w dniu dzisiejszym zbierze się na V posiedzeniu, podczas którego może dojść do wyłonienia Marszałka województwa. Jeśli do 9 lipca nie uda się wyłonić nowego Marszałka oraz powołać składu zarządu, z mocy prawa Sejmik zostanie rozwiązany i odbędą się nowe wybory. W tym czasie województwem będzie zarządzał komisarz.