- Tutaj o to chodzi, żeby stworzyć Centrum, żeby dziecko, żeby ktoś, kto potrzebuje pomocy, uzyskiwał ją i płynnie przechodził z jednej opieki do drugiej. Czyli jeśli potrzebuje ambulatorium, to ambulatorium, jeśli okazuje się, ze stan się pogorszył, to lekarze czy terapeuci kierują i sugerują, że to powinna być terapia prowadzona w ramach oddziału jednego dnia, a może też i środowiskowa, a jakby potrzeba, to też i oddział. Tak ze to wszystko, żeby przebiegało płynnie, żeby była jak najdalej idąca pomoc dla rodziny i dla dziecka – mówi Anna Czech, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie.
Oddział całodobowej opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży ma mieścić 25 łóżek.
- Celem jest nie tyle budowanie łóżek, ale budowanie takiej przestrzeni, w której środowisku, czyli te zespoły lecznictwa środowiskowego, następnie pomoc ambulatoryjna, pomoc w ramach po prostu dziennej terapii, żeby wcześniej zapobiegać pogorszeniu się stanu zdrowia, nie dopuścić właśnie do hospitalizacji – zaznacza Anna Czech.
Aktualnie młodzi pacjenci wymagający całodobowej opieki są odsyłani do placówek psychiatrycznych w Krakowie.
- W obecnej chwili sytuacja wygląda tak, że tutaj w Tarnowie i w powiecie i w powiatach dookoła jest biała plama, nie ma. Są oczywiście poradnie, są ośrodki interwencji kryzysowej, jest poradnia która działa w strukturach poradni zdrowia Curie-Skłodowskiej, ale to jest niewielka ilość i nie ma więcej. Na tej odległości od Łańcuta, od Morawicy do Krakowa nie ma żadnego takiego ośrodka, a tutaj jest też potrzebny, żeby tak daleko nie przemieszczać się z problemami zdrowotnymi – zauważa Anna Czech, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie.
Budowa Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży planowana jest w miejscu zajmowanym obecnie przez nieużytkowane już od dawna budynki mieszkalne dla pielęgniarek i personelu szpitala. Łączny koszt budowy oszacowano na ponad 60 milionów złotych.