- My jako mieszkańcy powiatu tarnowskiego wspieramy te samorządy gminne, dlatego przyjęliśmy taką rezolucję do generalnej dyrekcji, że oczekujemy zmiany koncepcji, zmiany działań, które zostały podjęte przez generalną dyrekcję - mówi Jacek Hudyma, starosta tarnowski.
- Mieszkańcy jednoznacznie się wypowiedzieli, także przez ankiety, że nie zgadzają się na żaden z czterech wariantów przedstawionych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. My oczywiście jako radni z panią radną Grabczyńską z Lisiej Góry solidaryzujemy się z mieszkańcami i też chcielibyśmy, żeby ta koncepcja została opracowana w taki sposób, żeby nie przeszkadzała mieszkańcom - wyjaśnia Tomasz Bień, radny Rady Powiatu Tarnowskiego.
- W swoim przebiegu każda z tych koncepcji podejmuje wyburzenie domostw, od kilkunastu do kilkudziesięciu domów, co jest bardzo, bardzo złym rozwiązaniem. W zeszłym roku została opracowana i rozpoczęte zostało procedowanie koncepcji, która wschodnią obwodnicę Tarnowa przenosi na teren województwa podkarpackiego i do gminy Pilzno. Tam domostw nie trzeba było wyburzać. My jako rada powiatu proponujemy generalnej dyrekcji powrót do tej koncepcji, ponieważ to jest najmniejsza ingerencja w dobrostan ludzi, a to jednak jest najważniejsze - zauważa Paweł Smoleń, przewodniczący Rady Powiatu Tarnowskiego.
- Jeśli byśmy całkowicie odsunęli tę koncepcje w kierunku województwa podkarpackiego to uważamy, że to też będzie ze szkodą dla regionu, że zostaniemy osłabieni, bo jakiekolwiek inwestycje będzie ciężko ściągnąć jednemu czy drugiemu wójtowi. Chodzi o to, żeby praca była dla mieszkańców, a jeśli jest inwestycja to będzie i praca - mówi radny Tomasz Bień.
Przypomnijmy, że temat budowy wschodniej Tarnowa wraca co jakiś czas, a o potrzebie jej powstania mówi się od kilkunastu lat. Jej zadaniem ma być wyprowadzenie ruchu tranzytowego z autostrady A4 poza granice miasta, a tym samym odciążenie trzech dużych osiedli, które znajdują się w rejonie al. Jana Pawła II.
W ostatnim czasie powrócono do rozmów, aby obwodnica powstała takim kształcie, którzy otrzymał już decyzję środowiskową, to jest po granicy miasta Tarnowa i Woli Rzędzińskiej.
Za poprzednich rządów była też koncepcja, aby zamiast wschodniej obwodnicy Tarnowa wybudować łącznik autostrady A4 z Pilznem.