- Dążymy do certyfikacji, jeśli chodzi o takie projekty jak, budowanie marki lokalnej, w tej dziedzinie dopiero zaczęliśmy swoją drogę. Mamy nadzieję, że w przyszłości przyjmie to taki bardziej komercyjny charakter, że ci producenci lokalni będą odnosić z tego korzyści, natomiast my będziemy ich promować i wspierać - mówi Teresa Sznajder, prezes Stowarzyszenia Nadwiślańska Grupa Działania E.O. Cenoma.
- Lokalna Grupa Działania Cenoma promuje poprzez szczególną, markę wyróżnienie te produkty, które są w tym obszarze nadwiślańskim i to jest ważne dla tej społeczności lokalnej, tu zgromadzonej, ponieważ z tej małej skali, przez te małe wyróżnienia wzmacnia się tych producentów niedużych, którzy produkują żywność w ilościach i seriach niewielkich - zauważa Józef Gawron, wicemarszałek województwa małopolskiego.
Oprócz zupy pokrzywowej na konkurs przygotowano też m.in. bigos pojawski, udko faszerowane z ziemniakami i młodą kapustą, miody, syrop lawendowy, czy dżem z dyni. W sumie było to 15 różnych wyrobów przygotowanych przez lokalnych twórców, przedsiębiorców czy stowarzyszenia.
Gala w Szczurowej to też podsumowanie pracy i działalności Nadwiślańskiej Grupy Działania E.O. Cenoma.
- Gala jest takim podsumowaniem okresu wdrażania programu rozwoju obszarów wiejskich przez stowarzyszenie na lata 20214-2020. Na moich prezentacjach zawarłam wszystkie projekty, które udało nam się zrealizować, począwszy od udzielania dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej, rozwój działalności gospodarczej, rozwój infrastruktury. Też realizowaliśmy wiele projektów społecznych polegających na współpracy z mieszkańcami i one były dużo trudniejsze od tych projektów infrastrukturalnych. Dzięki temu nawiązaliśmy wiele współprac i sami wiele nauczyliśmy, poznaliśmy fantastycznych ludzi z pasjami, umiejętnościami, produkujących wspaniałe rzeczy - podkreśla Teresa Sznajder, prezes Stowarzyszenia Nadwiślańska Grupa Działania E.O. Cenoma.
Nadwiślańska Grupa Działania E.O. Cenoma powstała w 2005 roku, obecnie działa na obszarze 5 gmin: Rzezawy, Drwini, Szczurowej, Koszyc i Kazimierzy Wielkiej.
- Gmina Kazimierza Wielka równo 18 lat temu była założycielem Nadwiślańskiej Grupy Działania i okazało się, że wtedy, gdy rady gmin przyjęły uchwały o przystąpieniu to byliśmy niepewni jak to się wszystko potoczy, ale po tylu latach okazało się, że warto było - mówi Adam Bodzioch, burmistrz miasta i gminy Kazimierza Wielka.
- Lokalne Grupy Działania są odpowiedzią na głosy mieszkańców, bo to przede wszystkim są wspaniali ludzie działający czy to w kołach gospodyń wiejskich, czy stowarzyszeniach, którzy są takim naszym motorem dla samorządowców, gdzie ta inicjatywa wychodzi bezpośrednio od nich. Takie lokalne grupy działania tylko i wyłącznie wspierają i umożliwiają realizację ich przedsięwzięć - zauważa Krystian Hytroś, burmistrz miasta i gminy Koszyce.
- Bardzo się cieszę, że lokalna grupa działania Cenoma na siedzibę właśnie tutaj w Szczurowej. Bardzo często z kolegami wójtami, burmistrzami spotykamy się w siedzibie, gdzie omawiamy różnego rodzaju projekty, które w przyszłości będą realizowane - dodaje Zbigniew Moskal, wójt gminy Szczurowa.
Nadwiślańska Grupa Działania E.O. Cenoma dąży do rozwoju turystyki na swoim obszarze, wspiera aktywizację społeczno-zawodową oraz rozwija ofertę społeczną.