- Jesteśmy w Skrzyszowie na zaproszenie naszych wolontariuszy ze sklepu w Tarnowie, którzy zauważyli tutaj problem związany z tym, że uchodźcy z Ukrainy mieszkają w słabych warunkach. Chcieliśmy te warunki poprawić mając też na uwadze to, że mieszkania zostają w gminie na zawsze i gmina będzie mogła z nich korzystać dla swoich mieszkańców poza Ukraińcami -mówi Agnieszka Bolek, prezeska Fundacji Leroy Merlin.
- Ważna jest kwota. To jest ponad 300 tysięcy złotych na wydatki bieżące, dla samorządu jest to bardzo dużo. Ciężko jest nam pozyskać pieniądze na remonty, gdzie dzięki klasyfikacji budżetowej są one obostrzone pewnymi rygorami i możliwością ich wydawania. Tym bardziej się cieszymy, że sprawność pracowników i przychylność firmy zespoliły się i zaowocowały dofinansowaniem w kwocie ponad 300 tysięcy złotych. Te środki docelowo będą wspomagać osoby z Ukrainy, które przebywają na naszym terenie - podkreśla Marcin Kiwior, wójt gminy Skrzyszów.
Za te środki wyremontowane zostaną dwa mieszkania komunalne znajdujące się przy Szkole Podstawowej w Łękawicy. Pomieszczą one 12 osób.
- To będzie remont generalny, między innymi zadbamy o to, żeby wymienić podłogi, odmalować ściany, ocieplić strop, dzięki temu zadbamy o stronę ekologiczną i ekonomiczną w przyszłości, więc gmina będzie mogła skorzystać na tym pod względem utrzymania tych mieszkań. Myślę, że zadbamy o to, żeby te warunki mieszkaniowe były jak najlepsze za te pieniądze, które dzisiaj możemy zapewnić - wyjaśnia Łukasz Kaczmarczyk, dyrektor sklepu Leroy Merlin w Tarnowie.
- Przekazujemy produkty plus uruchamiany naszych montażystów, którzy ten grand wykonują. W przypadku małych grandów lokalnych robią to nasi wolontariusze, w przypadku tych dużych ukraińskich, gdzie remontujemy duże powierzchnie wykonują to montażyści, którzy mają z nami w Leroy podpisane umowy z firmą Leroy Merlin - tłumaczy Agnieszka Bolek, prezeska Fundacji Leroy Merlin.
- Nas szczególnie cieszy to, że dla takiej rzeszy ludzi stworzyliśmy godne miejsce do mieszkania, ale jeszcze bardziej cieszy nas to, że to są miejsca trwałe, które wpisują się w lokalne społeczności i docelowo służą lokalnym społecznościom w różnych kryzysach również tych mieszkaniowych - dodaje Karol Poprawa, Lider Operacyjny Funduszu Solidarnościowego Leroy Merlin Polska.
Jak podkreśla wójt Marcin Kiwior to cenna inicjatywa, bo bez pomocy Fundacji Leroy Merlin gminie trudno byłoby wyremontować te mieszkania. - Byłoby ciężko i na pewno nie na takim poziomie, bo z tego co przeglądaliśmy to jeśli fundacja, firma Leroy Merlin biorą się do dzieła to jest to zrobione na wysoki błysk i połysk, ze świetnymi materiałami i jakość wykończenia jest topowa.
Prace remontowe w mieszkaniach w Łękawicy ruszą niebawem i potrwają 3-4 miesiące.