Badania prenatalne to różnorodne testy i procedury medyczne przeprowadzane w trakcie ciąży, które pomagają monitorować zdrowie matki oraz rozwój płodu. Mogą one obejmować analizę krwi, ultrasonografie, testy genetyczne oraz bardziej zaawansowane techniki diagnostyczne.
Do udziału w programie wymagane jest skierowanie wystawione przez lekarza prowadzącego ciążę, zawierające informację o zaawansowaniu ciąży w tygodniach. Opublikowane w Dzienniku Ustaw Rozporządzenie Ministra Zdrowia wskazuje terminy, w których powinny zostać wykonane priorytetowe badania prenatalne. Na etapie poradnictwo i badania biochemiczne chodzi o okres „pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży. A na etapie poradnictwo i USG płodu w kierunku diagnostyki wad wrodzonych w I trymestrze pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży, w II trymestrze pomiędzy 18. a 22. tygodniem ciąży i 6. dniem ciąży”.
Program umożliwia opracowanie planu postępowania, który może zostać wdrożony od razu po narodzeniu dziecka obciążonego patologią. Warto dodać, że w 97 procentach badania prenatalne pozwalają postawić wczesną diagnozę, a w wielu przypadkach zacząć leczenie w łonie matki. Według Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji z programu może skorzystać ponad 210 tys. kobiet. Zmiana przepisów to kolejny element pakietu dla kobiet „Bezpieczna, świadoma ja”.