Sezon motocyklowy, nawet w przypadku najwytrwalszych, kiedyś się kończy. Jednak zanim zamkniesz swój jednoślad w garażu, koniecznie zadbaj o właściwą konserwację. O tych czynnościach nie możesz zapomnieć.
Podczas jazdy motocyklem możesz rozkoszować się chwilą, jednak kiedy kończy się sezon, potrzebne jest myślenie długofalowe. Pamiętaj, że posiadanie własnej maszyny to nie wynajem motocykla i na Tobie spoczywa obowiązek utrzymania pojazdu w odpowiedniej kondycji. A to możesz zrobić tylko pilnując kilku najważniejszych spraw związanych ze swoim jednośladem.
Wybierz miejsce na jazdę motocyklem i na jego postój
Zanim przejdziemy do konkretnych czynności konserwujących motocykl, warto zacząć od tego, gdzie najlepiej zostawić swój pojazd na okres zimowy. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem będzie parking w kontrolowanych warunkach, czyli najlepiej w garażu, gdzie to Ty decydujesz o temperaturze oraz poziomie wilgotności. Wówczas wystarczy jedynie przykryć maszynę zwykłą narzutą, która uchroni pojazd przed osadzającym się kurzem.
Nie każdy jednak ma możliwość parkowania motocykla bezpiecznie w garażu, dlatego często zadawane pytania odnośnie konserwacji odnoszą się do przechowywania motocykli na świeżym powietrzu. To dość trudne pytanie, które wymaga sporo zaangażowania od każdego motocyklisty. Przede wszystkim należy zainwestować w solidny pokrowiec. Zima to nie tylko opady śniegu i niskie temperatury, ale nierzadko porywiste wiatry, które mogą być wyzwaniem dla niejednego pokrowca. Dlatego warto wyposażyć się w akcesoria, które jak najlepiej będą chronić Twój pojazd.
Nauczeni wieloletnim doświadczeniem motocykliści zalecają także, żeby w przypadku zimowania motocykla na świeżym powietrzu, nie wymieniać po sezonie oleju, co zalecamy w przypadku pojazdów przechowywanych w garażu, ale o tym później. Jeśli motocykl czeka na nowy sezon na powietrzu, wymiana oleju zalecana jest dopiero wiosną, ponieważ wilgoć, która i tak dostanie się do układów maszyny może wpłynąć na jakość oleju.
Jeśli pojazd zimuje na zewnątrz dobrze też zabezpieczyć wszelkie otwory. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko korozji z powodu wszechobecnej wilgoci. Wreszcie pamiętaj również o zabezpieczeniach na wypadek kradzieży. Niestety złodzieje widząc parking z nieużywanym od dłuższego czasu motocyklem, mogą próbować go sobie przywłaszczyć. A kiedy już zadbasz o wszystkie obowiązki konserwacyjne, w nagrodę spraw sobie nowe buty motocyklowe, które znajdziesz na stronie https://www.intermotors.pl/pl/buty-motocyklowe-adventure.html.
Przygotowanie motocykla do zimy - o tym musisz pamiętać
Wrażenia z jazdy na motocyklu mogą być niezwykle przyjemne. Wspomnienia z naprawy i wydatków, będących konsekwencją niewłaściwej konserwacji pojazdu, już tak miłe nie są. Dlatego wszystkich motocyklistów czeka szereg czynności, aby w pełni przygotować pojazd na okres zimy oraz by znów cieszyć się jazdą na motocyklu w niezmiennym stanie technicznym.
Ostatnia jazda motocyklem w sezonie powinna zakończyć się dokładnym myciem pojazdu. Z doświadczenia motocyklistów wynika, że pobieżne przemycie karoserii to zdecydowanie za mało. Skup się na wszystkich elementach metalowych i plastikowych, aby na wiosnę jeździć bez przeszkód. Pamiętaj, że nawet niepozornie wyglądająca plama może zmienić się z czasem w ognisko korozji, która zacznie powoli trawić motor.
Kolejny krok to dokładne smarowanie łańcucha i linek, a także uzupełnieniu płynów eksploatacyjnych. Motocykle i ich unikatowa konstrukcja wymagają od kierowcy, aby sprawdzić każde miejsce i zakamarek po zakończeniu jazdy w sezonie. Tylko tak można uniknąć kłopotów na wiosnę.
Dlaczego tankowanie na zimę jest tak ważne?
Nie wszyscy wiedzą, że po zakończeniu jazdy w sezonie niezwykle ważne jest, aby zalać pojazd niemal po korek benzyną. I nie chodzi w tym o to, aby wiosną móc od razu spędzić cały dzień w podróży. To zadanie jest istotne z powodu, który już pojawiał się w tym artykule, czyli w celu uniknięcia pojawienia się korozji. Jeśli motocyklista uzupełni poziom paliwa do maksimum, najzwyczajniej w świecie uniemożliwi rdzy rozprzestrzenianie się po baku pojazdu.
Kiedy wymieniać olej silnikowy?
Coroczna wymiana oleju w motocyklu nieodzownie związana jest z sezonem korzystania z jednośladu. Niemniej w sieci można znaleźć różne opinie. Część z nich optuje za wykonaniem tej czynności przed zimowaniem motoru, inni zalecają wymianę dopiero na wiosnę. Kto ma rację? Ta jak zwykle leży po środku. Jeśli bowiem garażujesz swój jednoślad i będzie on czekał na cieplejsze miesiące w optymalnych warunkach, najlepiej wymienić olej już jesienią, ponieważ zanieczyszczony olej w połączeniu z wilgocią będzie odciskać piętno na elementach silnika.
Jeśli natomiast planujesz zostawić pojazd na świeżym powietrzu, tak jak wspomnieliśmy wcześniej, wymiana oleju zalecana jest dopiero wiosną, gdyż przez te kilka miesięcy nowy płyn może znacząco stracić na jakości.
Pamiętaj również, że wszystkie te obowiązki mogą sprawiać przyjemność. Wystarczy pomyśleć, jak przyjemnie będzie poczucie prędkości wiosną, kiedy znów wsiądziesz na swój ukochany motocykl.