- W czasie dni elektryki mamy przede wszystkim prezentacje i wykłady. Impreza jest dwudniowa. Na razie mamy bardzo liczną publiczność pierwszy dzień w Akademii Tarnowskiej. Mieliśmy prezentację dotyczącą energetyki wiatrowej, jak działają te wiatraki, jakie zagrożenia też dla środowiska i dla człowieka stanowią. Druga prezentacja, energetyka wodorowa, jak się wytwarza wodór i w jaki sposób go magazynować, jego zastosowanie w ogniwach paliwowych – mówi Agnieszka Liskowska-Lis z Katedry Elektrotechniki Akademii Tarnowskiej, opiekun koła studenckiego Stowarzyszenia Elektryków Polskich.
- Energia elektryczna stała się naszym takim hobby można powiedzieć. My staramy się pokazywać jej i zalety i wady, bo nie ma produktu bez wad. Staramy się propagować różne rozwiązania. Dzisiejsze tarnowskie Dni Elektryki służą pokazaniu alternatywnych źródeł energii pierwotnej, za pomocą której możemy wytwarzać energię elektryczną, wytwarzanie której pozbawione jest wad zanieczyszczenia środowiska, a również żebyśmy mogli sterować tą mocą – opisuje Janusz Onak, prezes Stowarzyszenia Elektryków Polskich Oddział w Tarnowie.
Prezentację na temat wyobraźni przedstawił prof. Bartosz Brożek, reprezentujący Centrum Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Został również wyróżniony przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich medalem imienia Jana Szczepanika za zasługi w zakresie promowania wiedzy i edukacji technicznej.
- Bardzo trudno jest być kreatywnym, ale to nie znaczy, że jest to niemożliwe. Są rozmaite pomysły na to, jak tę naszą kreatywność rozwinąć. Trzeba ją na pewno ćwiczyć. Jedno z lepszych ćwiczeń kreatywności to próba spojrzenia na problem, którym się zajmujemy, z całkiem nowej perspektywy. Jeżeli ktoś przyzwyczaja się do pewnego sposobu rozwiązywania tych problemów, to czasem dobrze jest uciec na przykład na chwilę do innej dyscypliny, albo zająć się jakimś innym problemem, bo to nam może pokazać czy podpowiedzieć nową perspektywę - zauważa prof. dr hab. Bartosz Brożek, reprezentujący Centrum Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Wśród stoisk można było znaleźć zarówno okazałe stanowisko krótkofalowe, na którym można było zobaczyć zmiany w tej dziedzinie na przestrzeni ostatniego wieku, jak i zaopatrzyć się w książki poświęcone tajemnicom natury, wszechświata i umysłu.
- Każda książka to inna przygoda. Jest to zaszczyt i przywilej. Nasze wydawnictwo powstało z inspiracji wybitnego tarnowianina, mościczanina, księdza profesora Michała Hellera, więc to od razu była przygoda z wysokiego c. Naszą misją jest edukacja i popularyzacja nauki. Wydając książki, zawsze z wdzięcznością myślimy o rzeszy ludzi pełnych pasji, ciekawości, którzy te książki kupują, czytają i dzielą się z nami wrażeniami z lektury – przyznaje Piotr Majorczyk, prezes zarządu wydawnictwa Copernicus Center Press.
Drugi dzień Tarnowskich Dni Elektryki rozpocznie się o godzinie 9:00 w Sali Błękitnej siedziby Tauron Dystrybucja SA w Tarnowie.