- 110 lat to jest kilka pokoleń strażaków. Rok 1914 jest troszkę umownym rokiem założenia, ponieważ żadna jednostka, która powstała od razu nie dostała takiego sprzętu jak sikawka ręczna, która kosztowała 850 złotych. To były bardzo duże pieniądze. Ten rok 1914 przyjęliśmy, bo jest to udokumentowane, że był taki zakup za takie środki, ale podejrzewamy, że jednostka powstała kilka lat wcześniej – wyjaśnia Marian Skwarło, prezes OSP Faliszewice.
- 1914 rok to rok, kiedy wybuchła I wojna światowa, a więc w tym czasie, kiedy tworzono OSP w Faliszewicach tworzyło się polskie państwo. Myślę też, że dzięki tworzeniu się ruchu strażackiego polskie państwo mogło odzyskać w 1918 roku niepodległość, bo takie ruchy oddolne, obywatelskie związane ze strażą ogniową na terenie Galicji, w innych częściach zaboru rosyjskiego i pruskiego pozwalały na to, aby się organizować tworzyć oddolną inicjatywę, która tworzyła społeczeństwo, z którego wyrosło państwo po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku - podkreśla Dawid Chrobak, burmistrz miasta i gminy Zakliczyn.
Jubileuszowa uroczystość to także moment wyróżnień i uhonorowania druhów zasłużonych dla jednostki. Były też tort i nagroda od Samorządu Województwa Małopolskiego.
- Była to okazja do wyróżnienia jednostki przez Samorząd Województwa Małopolskiego Złotą Polonią Minor. Jest to wyróżnienie przekazywane dla instytucji, organizacji jak i osób fizycznych za wyjątkową pracę i zaangażowanie na rzecz lokalnej społeczności i właśnie taka praca 110 lat realizowana w jednostce przez druhów zasługiwała zdaniem Samorządu Województwa Małopolskiego na wyróżnienie i przekazanie Złotej Polonii Minor - mówi Wojciech Skruch, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego.
Jubileusz był też czasem podziękowań dla druhów za ich pracę na rzecz lokalnego społeczeństwa.
- To też moment do podziękowania dla strażaków ochotników z OSP Faliszewice za to, że tutaj funkcjonują na terenie miejscowości, za to, że dzięki nim nasi mieszkańcy czują się bezpiecznie. Oni organizują wiele wydarzeń, są gotowi do poświęcenia, wspierania mieszkańców, współpracują z Kołem Gospodyń Wiejskich funkcjonującym w Domu Strażaka w Faliszewicach - zauważa burmistrz Dawid Chrobak.
- Miałam zaszczyt złożyć życzenia i podziękowania przede wszystkim za bezpieczeństwo, które zapewniają nam strażacy, ale też za to, że cały czas kultywowana jest tradycja, dbanie o przeszłość, po to, aby można było pracować w przyszłości. Piękny czas, piękna uroczystość, mnóstwo gości a przede wszystkim mieszkańców - dodaje Irena Kusion, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Tarnowskiego.
Z okazji jubileuszu jednostka OSP Faliszewice otrzymała nagrodę finansową przyznaną przez powiat tarnowski.
W Faliszewicach połączono jubileusz istnienia jednostki z obchodami Gminnego Dnia Strażaka.