- Trzeba promować gęsinę, ponieważ wiele sposobów jej przyrządzania i przepisów zostało już zapomnianych, poza tym my promujemy mięso, które genetycznie jest bardzo stare, więc jest dobre, nie jest przetworzone i jest żywione w odpowiedni sposób, zdrowy dla konsumenta - podkreśla Anna Morawiec, kierownik Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Dąbrowie Tarnowskiej.
Uczestnicy warsztatów uczyli się przyrządzać m.in. tatar z gęsi, zupy na bazie gęsiny w tym krupnik, pieczone gęsi, pierogi z gęsiną, a także idealne na deser powidła z gęsi.
- Dzisiaj przygotowujemy gęsi, będziemy z nich robić dobre jedzenie. - Gęś z jabłkami jest dobra, ze śliwką, z żurawiną. - Będziemy robić tatar, będzie gęś pieczona i gotowana. Nie jadłam jeszcze nigdy gęsi, więc będę próbować jej pierwszy raz – mówili Kornelia, Kuba i Agata.
Warsztaty odbyły się w nowej pracowni gastronomicznej Zespołu Szkół im. K. K. Baczyńskiego.
- Cieszymy się, że możemy gościć Instytut Zootechniki i Ośrodek Doradztwa Rolniczego w naszej pracowni. To jest pracownia profesjonalna gastronomiczna, którą w naszej szkole "Baczynie" zbudowaliśmy dwa lata temu. Dzięki temu możemy organizować warsztaty takie jak dziś w sposób profesjonalny. Mamy 20 stanowisk do gotowania, profesjonalne wyposażenie kuchni, więc jestem bardzo zadowolony, że mogą takie przedsięwzięcia się już odbywać - mówi Lesław Wieczorek, starosta dąbrowski.
Warsztaty poprowadził Paweł Lenart znany w Polsce z promocji regionalnej kuchni. W planach są już kolejne wydarzenia kulinarne, które – tak jak te - mają za zadanie promować zdrową, rodzimą żywność.