- To jest inicjatywa rodziców, rodzin, bliskich osób ze spektrum autyzmu, działających na rzecz fundacji Azymut Autyzm. To jest inicjatywa mająca na celu pokazanie fragmentu tej rzeczywistości, która tak na co dzień, dla osób, które nie stykają się z tym problemem, jest niezauważalna, niedostrzegalna. Poprosiliśmy o współpracę Wojnickie Towarzystwo Fotograficzne Fotum, które z otwartością wielką przystąpiło do tego projektu, no i te efekty pracy możemy tutaj oglądać. Pokazali to, co oni zobaczyli w osobach z autyzmem – zauważa Dorota Dudek, członek zarządu fundacji Azymut Autyzm.
- Poświęcona ta wystawa jest pokazaniu wizerunku i czegoś więcej osób ze spektrum autyzmu. My, jako Wojnickie Towarzystwo Fotograficzne poproszeni o współpracę tutaj przez fundację Azymut i panią Dorotę Dudek, postanowiliśmy wspólnie zrobić portrety tych osób dotkniętych spektrum autyzmu i chcieliśmy pokazać ich prawdziwość, ich jednocześnie inność i jednocześnie tożsamość – wyznaje Krzysztof Stós, prezes Wojnickiego Towarzystwa Fotograficznego Fotum.
- Wystawa pod tytułem Nie(podobni) prezentuje 47 prac, które są dziełem 7 autorów. Prace wykonane zostały w formacie czarno-białym, aczkolwiek prezentujemy dwie prace w kolorze. Myślę, że wykonanie tych zdjęć nie do końca było takie proste, ponieważ wiedzieliśmy, że stykamy się z osobami, które mogą inaczej odbierać świat, inaczej mogą do nas podchodzić, do pracy tez z aparatem, więc wiedzieliśmy, ze to nie będzie proste. Aczkolwiek myślę, że zdjęcia się nam udały i będziemy wszyscy zadowoleni z tej wystawy – deklaruje Wojciech Kaczmarek, kurator wystawy.
Autorami fotografii są Aleksandra Jawornik, Monika Zając, Tatiana Zalasińska, Wojciech Kaczmarek, Marcin Rzońca, Krzysztof Stós i Paweł Zięcina.
- Przede wszystkim piękne zdjęcia, ale to są też zdjęcia, które pokazują, że osoby ze spektrum autyzmu są wśród nas. Bardzo często nie zastanawiamy się, że mamy wśród naszych sąsiadów, wśród naszych bliskich, znajomych, przyjaciół, właśnie osoby ze spektrum autyzmu, które żyją wśród nas. I to jest piękne, że możemy ich dzisiaj zobaczyć w takich codziennych sytuacjach, nieudawanych, szczerych – przyznaje Jakub Kwaśny, kandydat na prezydenta Tarnowa.
- Robi duże wrażenie. Te tematy nie są mi obojętne. Ja byłem przez wiele lat wiceszefem małopolskiej Solidarności. Opiekowaliśmy się ich żłobkami, i domami opieki społecznej i innymi. Tak ze niezwykle oddają to co jest, tę wrażliwość. Świetny artysta, natomiast tutaj świetne dzieci. W bezpośrednim kontakcie tyle uczucia, sympatii. Na tym polega demokracja właśnie, że pamięta się o tych najsłabszych, którym należy pomóc – zaznacza Henryk Łabędź, kandydat na prezydenta Tarnowa.
Dopełnieniem wystawy był koncert w wykonaniu Sylwii Piotrowskiej i Krzysztofa Siłki.