- Przede wszystkim, nowy, wyremontowany oddział okulistyczny będzie służył pacjentom, którzy mają problemy ze wzrokiem, ale także będzie zwiększał możliwość wykonywania zabiegów. Są tu sale operacyjne, sale zabiegowe, podwojone, a także jest większa ilość sal dla pacjentów. Jednocześnie wygodnych sal, bo sal gdzie nie ma dużo łóżek, natomiast są sanitariaty. No i także ta estetyka, którą tu widzimy, te kolory, które tutaj są, rzeczywiście czynią z tego miejsca miejsce przyjazne dla tych, którzy muszą tu spędzić jakiś czas – przyznaje Józef Gawron, wicemarszałek województwa małopolskiego.
Koszt inwestycji wyniósł 5,8 mln złotych, z czego 3 mln przekazało Województwo Małopolskie, a reszta pochodziła z budżetu szpitala.
- I sala operacyjna, która została przygotowana, i sala zabiegowa, spowodują, że te zabiegi będą mogły być płynnie wykonywane, że nie trzeba będzie na nie tak długo czekać. Miejmy nadzieję, że kontrakt na to wszystko pozwoli. Przygotowane są w intymnych warunkach ciemnie, poradnie, no i miejsca dla pacjentów, pokoje dwuosobowe. Po zabiegach jednodniowych pokój takiego wypoczynku, a dla pacjentów, którzy pozostają, pokoje wygodne z łazienkami, dostosowane do w pewnym sensie niepełnosprawności – mówi Anna Czech, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie.
- Przybyła druga sala operacyjna, czyli taka mniejsza, zabiegowa. Ponieważ jest ta chirurgia jednego dnia, to te drobniejsze zabiegi będą tutaj wykonywane, a te dłuższe, właśnie takie jak witrektomie, to będą na tej dużej sali, więc równolegle możemy tutaj działać na dwóch salach, tak że to już jest coś, co naprawdę nam tutaj usprawnia pracę. No a poza tym, komfort dla pacjentów, bo tu są łazieneczki przy każdej sali, a tego nie było – zauważa Maria Ostafil, kierownik oddziału okulistyki Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie.
Warto zaznaczyć, że tarnowski Oddział Okulistyki posiada też jedyną w regionie poradnię dla wcześniaków.