- Zamierzamy zrobić dwie rzeczy – rozwinąć wszystkie usługi, które do tej pory są dostępne w wersji cyfrowej i zgromadzić je w jednej aplikacji, tak aby mieszkaniec mógł sobie np. zarezerwować bilety do kina czy do teatru, opłacić komunikację miejskę - wyjaśnia Tadeusz Bałchanowski, kandydat do Rady Miejskiej w Tarnowie.
- Ta aplikacja będzie połączona z e-kontem mieszkańca. Też kwestie podatkowe mogą tam się znaleźć, ale przede wszystkim konsultacje społeczne. Chcemy, aby te konsultacje społeczne były w kolejnych latach faktyczne i żeby mieszkańcy za pomocą tej aplikacji mieli możliwość wypowiadania się w różnych ważnych dla nich sprawach - podkreśla Jakub Kwaśny.
Ta aplikacja docelowo ma zastąpić Tarnowską Kartę Miejską. W czasie konferencji mowa była także o cyfrowym bezpieczeństwie seniorów.
- Niewątpliwym problemem są cyberprzestępstwa. To ludzie starsi głównie padają ofiarami tego typu oszustw, to ludzie starsi mają w sobie tak dużo zaufania, wiary w dobro drugiego człowieka, który anonimowo się pojawia, wiec myślę, że trzeba wielu szkoleń, rozmów, działania na sprzęcie właściwym, żeby przybliżyć im metody, jakimi przestępcy działają - tłumaczy Grażyna Barwacz, kandydatka do Rady Miejskiej w Tarnowie.
Podkreślano też, że aplikacje cyfrowe i mobilne usługi dla mieszkańców będą też wsparciem dla przedsiębiorców.
- To powiązanie z biznesem w tym sensie, żeby ten kontakt był jak najbardziej sprawny, jak najprostszy, jak najmniej barier. Miasto potrzebuje rozwoju, a rozwój to gospodarka - mówi Franciszek Bernat, kandydat do Rady Miejskiej w Tarnowie.
Z kolei o nowoczesnej edukacji mówił kandydat Trzeciej Drogi do Sejmiku Województwa Małopolskiego Seweryn Gutkowski. - Dzisiaj tak naprawdę to, co jest dobrą praktyką Fundacji Ornament i edukacji pozaformalnej to jest właśnie sieciowanie edukacji ze swoimi przyjaciółki od Karaibów po Armenię. Jesteśmy w stanie wspólnie opracowywać programy edukacyjne dla siebie i dla swoich rówieśników zarówno jako trenerzy jak i włączając w to uczniów - mówi.
Pojawił się tez pomysł utworzenia Centralnego Ośrodka Kształcenia Kompetencji Cyfrowych, który mógłby powstać na placu dawnej "Kapłanówki".
- Duża część środków z Krajowego Planu Odbudowy to są środki przeznaczone na cyfryzację. Jak wiemy pomysł mediateki nie do końca przypadł do gustu Akademii Tarnowskiej to chcemy otworzyć dyskusję na temat tego co dalej z "Kapłanówką". Propozycja poddana pod dyskusję z naszej strony to Centralny Ośrodek Kształcenia Kompetencji Cyfrowych - mówi Jakub Kwaśny.
Równocześnie Jakub Kwaśny podkreśla, że gdyby udało się wybudować na tym placu obiekt przeznaczony pod taką działalność, to nie zmniejszy się liczba miejsc parkingowych na starej "Kapłanówce". Kwaśny proponuje powstanie w tym miejscu powstanie parkingu wielopoziomowego z dużą liczbą miejsc postojowych.