- Powiat Dąbrowski realizuje projekt Eco Life Małopolska. Obecnie obchodzimy Dni dla Klimatu, w ich ramach staramy się porządkować nasz powiat, rowy przy drogach. Bardzo się cieszę, że uczniowie Szkoły w Brniu uczestniczą w tym przedsięwzięciu. Muszę z przykrością powiedzieć, że mamy bardzo dużo śmieci w rowach przydrożnych, nawet nie wyobrażałem tego sobie, bo przejeżdżając tego nie widać. Kiedy zaczyna się sprzątanie, kiedy weźmie się do ręki worek to te śmieci okazuje się, że są w ogromnych ilościach - mówi Lesław Wieczorek, starosta dąbrowski.
- Taka akcja jest potrzeba, żeby posprzątać, oczyścić te rowy. Tu jest młodzież, której chcemy przekazać, że nie należy tego robić i wpoić im takie zasady, że świat powinien być czysty od odpadów, od śmieci i te śmieci powinny mieć inne miejsce. Apelowałbym z tego miejsca, ze sprzątanie to jest raz, ale powinniśmy tak żyć, by mniej produkować tych śmieci i to jest najważniejsze - dodaje Krzysztof Bryk, wicestarosta dąbrowski.
Przy al. Lipowej w Oleśnie śmieci było sporo. Worki na nie szybko się zapełniały, a uczniowie wykonali ogrom, by oczyścić teren.
- Podzieliliśmy się na grupy, wszyscy idziemy z jednej strony alei, a z drugiej strony jest druga grupa i sprzątamy tu rowy. Jest dużo butelek szklanych, dużo też jest plastikowych papierków - mówi Gabrysia, uczennica ZS w Brniu.
- To między innymi jakieś kartony, dużo jest worków ze śmieciami, które ludzie jadą i wyrzucają tu zamiast do kosza - wyjaśnia Konrad.
- Śmieci jest bardzo dużo, są to najczęściej plastiki i butelki szklane. Myślę, że to nieodpowiedzialność lokalnych mieszkańców i lenistwo - dodaje Mikołaj.
- Jest bardzo dużo tych śmieci przy drodze. Dużo tu jest butelek, najczęściej po alkoholu - podkreśla Filip.
A akcji sprzątania udział wziął też dyrektor szkoły w Brniu. - Zdziwiony jestem ilością śmieci i dla uczniów będzie to trudne zadanie. Jestem również zdziwiony, że pomimo prowadzonej zbiórki odpadów – każdy dom ma dzisiaj podpisane umowy – potrafią jednak worki butelek ludzie dalej wyrzucać do rowu. Nie rozumiem tego, przyznam szczerze. Myślałem, że pokolenie tych młodych ludzi przez te lata, jak uczyliśmy ich nieśmiecenia, że to zadziała, a widać, że tak nie jest - mówi Jarosław Boryczka.
Z kolei za tydzień Powiat Dąbrowski organizuje kolejną akcję w trosce o środowisko. - Również w ramach tych Dni dla Klimatu będziemy odbierać od mieszkańców zużyte elektronarzędzia, to będzie za tydzień w środę obok budynku starostwa. Już dzisiaj zapraszam mieszkańców, żeby przygotowali te urządzenia, które im się już zepsuły, których nie używają, będą mogli je oddać. Za to od nas otrzymają prezenty w postaci drzewek owocowych - zaprasza starosta Lesław Wieczorek.
Elektroodpady będzie można przynieść na parking starostwa w godzinach od 9:00 do 15:30. Jest to już druga odsłona tego wydarzenia, w ubiegłym roku w jego ramach udało się zebrać 3 tony odpadów.