Głównym punktem spotkania z uczniami były warsztaty poruszające dwa zagadnienia: „Przyjęcie dyplomatyczne” oraz „Pszczoły a życie człowieka”. Na spotkanie przybyli przedstawiciele klas: „Technik Rolnik” oraz „Technik żywienia i usług gastronomicznych” i „Cukiernik”. Pierwsza grupa brała udział w wykładzie „Pszczoły a życie człowieka”, prowadzonym przez pszczelarza, Jakuba Gąbkę, który pracuje w SGGW w Warszawie i uczy studentów przede wszystkim pszczelnictwa, prowadzi także w Warszawie cztery pasieki – opiekuje się m.in. ulami znajdującymi się na terenie Belwederu. Podczas warsztatów, uczniowie zgłębili wiedzę dotyczącą świata pszczół, pracy przy ulach oraz codziennych obowiązków, które należą do pszczelarza.
W Warszawie znajduje się obecnie bardzo dużo rodzin pszczelich. Stolica jest niezwykle zielonym miastem i pszczoły mają tutaj do wykorzystania bardzo wiele pożytków, w tym kwitnące rośliny
— – podkreślił Jakub Gąbka.
Poruszył także zagadnienie wpływu pszczół na życie człowieka oraz temat masowego wymierania owadów, konsekwencji zmniejszenia się ich populacji oraz możliwości ochrony pszczół przed zagrożeniami generowanymi przez człowieka. Druga grupa uczniów brała udział w warsztatach pt. „Przyjęcie dyplomatyczne”. Młodzież mogła zapoznać się, z obowiązującą podczas przyjęć dyplomatycznych etykietą. Warsztaty poprowadził Mariusz Nawara, który na co dzień zajmuje się organizacją, koordynacją i bezpośrednią obsługą przyjęć dyplomatycznych oraz konferencji i innych spotkań z udziałem Prezydenta RP.
Uczniowie chętnie brali udział w części praktycznej, w której sprawdzili swoje umiejętności serwowania oraz obsługi gości. Młodzieży towarzyszyła Pierwsza Dama, która w trakcie trwania warsztatów, podzieliła się swoimi doświadczeniami z udziału m.in. w obiadach wydawanych podczas oficjalnych wizyt Prezydentów innych państw w Polsce.
Cieszę się, że wybraliście tak ściśle określoną ścieżkę rozwoju. Życzę Wam jak najlepszego rozwoju i powodzenia w rozwijaniu swoich pasji i talentów
— powiedziała Agata Kornhauser–Duda, zwracając się do uczniów.
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. św. Jana Pawła II w Łapanowie to placówka edukacyjna, która powstała z połączenia Zespołu Szkół w Łapanowie z Zespołem Szkół w Dąbrowicy. W skład CKZiU wchodzą: technikum, szkoła branżowa I i II stopnia, liceum ogólnokształcące, szkoła policealna. Ponadto placówka prowadzi kwalifikacyjne kursy zawodowe. Celem placówki jest edukacja młodzieży w zakresie kwalifikacji zawodowych niezbędnych na rynku pracy. Uczniowie mają możliwość nauki w zawodach takich jak: cukiernik, technik rolnik czy technik żywienia i usług gastronomicznych.
Tekst i foto - prezydent.pl