- Widowisko zatytuowane "Jak my majotki po łojcach dzielili". Nie zabraknie tańców, nie zabraknie śpiewu – zapowiadała Marta Warias, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Żabnie.
- Program będzie bardzo różnorodny, najmłodsza grupa zaprezentuje pieśni krakowskie, pieśni powiślańskie, a także pokażemy po raz pierwszy mini suitę śląską. Przedstawienie właściwie można powiedzieć ze jest dwuczęściowe. Pierwsza cześć łączy się z obrzedowością przygotowania ziarna siewnego, natomiast druga, swobodniejsza, dotyczy tak zwanych działów, czyli tego jak dzielono majątek po rodzicach. Będziemy mieć trochę zabawnych sytuacji, rodzinnych, trochę kryzysowych, rodzinnych i sąsiedzkich – opisuje Danuta Lizak-Prażuch, kierownik zespołu "Otfinowianie".
- Zespół powstał w 1999 roku. Zaczynało się od samych dzieci. Później powstała grupa śpiewacza żeńska, a następnie nasze miłe panie zaczęły wciągać swoich kolegów, mężów, znajomych. Grupa występowała na różnych festiwalach krajowych, a także była zapraszana na występy gościnne. Jeździmy pokazując nasz piękny folklor ziemi krakowskiej Powiśla Dąbrowskiego. Działamy bardzo prężnie, staramy się przekazać młodemu pokoleniu tradycje, tańce, śpiew, obrzędy, tę naszą mowę, te dialogi, ten dialekt cały – wyjaśnia Stanisław Pacanowski, członek zespołu "Otfinowianie".
Wśród licznych wyróznień dla zespołu znalazła się między innymi nagroda Województwa Małopolskiego im. Władysława Orkana.
- Nasza sala żabieńska pękała w szwach, bo to zespół nie byle jaki. Mamy kilka zespołów, ale ten zespół folklorystyczny Otfinowianie to jest zespół, który rozkwita i w miarę lat dojrzewa i jest po prostu wspaniały. Ja miałam cały czas tylko uśmiech, dłonie przygotowane do braw, do wybijania rytmu. To było tak energetyczne wydarzenie, widać było że wszyscy po prostu poddalismy się urokowi tych wszystkich występujących, jak to oni po tych łojcach majotki dzielili. Ale też piękny śpiew, muzyka, taniec. Wzruszające, poruszające, porywające – podsumowuje Marta Herduś, burmistrz Żabna.
Zespół Otfinowianie znany jest ze swojej dbałości o szczegóły, a ich stroje odzwierciedlają zróżnicowany wiek, zamożność, godność i stan odgrywanych przez nich postaci.