Samorząd gminy Ryglice już po raz trzeci zorganizował Kongres Ekonomiczny, który wraz z partnerami ma na celu pobudzenie przedsiębiorczości i przyciągnięcie do gminy nowych firm.
Te gminy, które leżą na skraju granic województwa, jak nasza gmina ma dużo mniejsze możliwości pozyskania przedsiębiorców niż Kraków, Tarnów, Nowy Sącz. Tam przedsiębiorcy mają dużo łatwiej możliwość założyć działalność gospodarczą i ją prowadzić, a niżeli w Ryglicach, które jest oddalone od dużych aglomeracji - mówił Paweł Augustyn, burmistrz Ryglic.
Podczas kongresu podkreślano znaczenie lokalnych firm w kształtowaniu rynku pracy i wsparciu przedsiębiorców w pozyskiwaniu nowych rynków zbytu.
Są duże fora ekonomiczne, które odbywają się czy w Krynicy, czy w Karpaczu, czy innych dużych miejscach, one mówią o dużym biznesie ogólnopolskich, międzynarodowych transferach finansowych, ale takie miejscowości jak gmina Ryglice, miejscowość, w której się znajdujemy Zalasowa, też operują w pewnym obszarze biznesu. Ten biznes ma bardziej charakter lokalny, który zaspokaja lokalny rynek usług, lokalnych klientów i jest też niezwykle ważny z punktu rozwoju regionu, z punktu rozwoju tych miejscowości - podkreśla Wojciech Skruch, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego.
Przedsiębiorcy z branży turystycznej widzą wzrost zainteresowania turystów dłuższym pobytem w gminie Ryglice, kongres jest też dla wielu z nich okazją do wymiany doświadczeń i pozyskania wiedzy odnośnie wsparcia finansowego prowadzonych działalności.
Na podstawie moich doświadczeń, a Ja razem z synem Damianem prowadzimy gospodarstwo rolne, które ma w swoich zasobach winnice, ma też pasiekę, robimy różnego rodzaju eventy otwarte, w tym momencie widzimy, że masa jest jednorazowych (turystów), ale już w tym momencie są dostarczane produkty, choćby przez moją winnicę, że ludzie zaczynają się pytać "a można tutaj zamieszkać dłużej, można tutaj wynająć jakieś lokum?". To też tknęło nas, że podjęliśmy decyzje, że robimy też u siebie miejsca noclegowe - mówi Antoni Marcinek, Piwnica Antoniego.
Podczas kongresu była okazja do wyróżnienia osób i firm, które w znaczący sposób przyczyniają się do wzrostu atrakcyjności gospodarczej regionu. Wśród nagrodzonych takie firmy jak „Erika” „Drewmet” „Grupa eMJot” czy firma „Imbud”.
My zabiegaliśmy od samego początku i zabiegamy w tej kadencji o przedsiębiorców, aby inwestowali w naszej gminie. Powiem szczerze, to się nam udało, dziś wręczamy kolejne statuetki tym podmiotom, które zlokalizowali swoje działalności na terenie gminy, którzy je rozwijają, korzystają również z Krakowskiego Parku Technologicznego, z dofinansowań i oczywiście tworzą miejsca pracy w naszej gminie, jest to dla nas bardzo ważne. Dbamy o każdego przedsiębiorcę, bo zalezy nam bardzo by lokowali swoje podmioty gospodarcze w naszej gminie - dodaje Paweł Augustyn, burmistrz Ryglic.
Biorąc pod uwagę, że Tarnów sobie nie radzi ze swoją bytnością, potencjałem, żeby był ośrodkiem prowadzącym, niestety w Tarnowie podziało się niedobrze, to te tereny tak atrakcyjne jak Ryglice i ze swoimi przysiółkami. Dzisiaj się ludzie generalnie wyprowadzają z miasta w tereny wiejskie, jest tu większa integracja społeczeństwa, a niestety w dużych miejscowościach sąsiedzi się nie znają - mówi Jerzy Gajdosz, właściciel firmy Imbud.
Podczas Kongresu, który miał miejsce w Zalasowej przedsiębiorcy oraz samorządowcy mogli poznać rozwiązania, oraz programy pomocy w rozwoju firm.
Główne oferty to przede wszystkim strategie rozwoju gmin, to jest dla samorządów, następnie wsparcie eksportu dla firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, również mamy ofertę dla tych, którzy będą chcieli zakładać własna działalność gospodarczą oraz każdego rodzaju wsparcie dla rozwoju gospodarczego, z gminą Ryglice być może będziemy realizowali projekt dotyczący sektora drzewnego - mówi Jacek Adamczyk, Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego.
Warto dodać, że to jedna z wielu inicjatyw samorządu, które przyciągają mieszkańców i inwestorów do gminy Ryglice.