- To jest bardzo ważne wydarzenie, ponieważ to jest upamiętnienie płk. hm. Jerzego Pertkiewicza – mówi Zuzia z 5 Tarnowskiej Drużyny Harcerskiej w Żabnie
- On bardzo chciał zrobić ten festiwal piosenki harcerskiej, żeby to wydarzenie powstało – dodaje Hania z 5 TDH w Żabnie.
W muzycznym wydarzeniu udział wzięło kilkanaście drużyn, każda z nich za zadanie miała wykonać dwie piosenki: harcerską i patriotyczną.
- Dzisiaj śpiewaliśmy "Szarą piechotę" i "Szarą lilijkę", dlatego że są fajne i stare – wyjaśnia Milena z 5 TDH w Żabnie.
- "Dym z jałowca" to jest taka dosyć smutna piosenka, "Białą róża" też. Tak nam jakoś lepiej było zaśpiewać coś smutniejszego, niż takie radosne, skoczne – tłumaczy harcerka Zuzia.
W wydarzeniu udział wzięły władze gminy Żabno. W centrum kultury obecna była burmistrz Marta Herduś i jej zastępca Piotr Broda.
- Ten pomysł zrodził się z potrzeby serca, aby te treści patriotyczne, które promujemy w naszej gminie, w naszych szkołach, naszej bibliotece, w naszym Gminnym Centrum Kultury, żeby one jeszcze były podkreślone kolejnym wydarzeniem. To był wspólny pomysł na Festiwal Piosenki Harcerskiej im. płk. Jerzego Pertkiewicza - wyjaśnia Marta Herduś, burmistrz miasta i gminy Żabno.
- Bardzo jest nam miło, że jako przedstawiciele samorządu Żabna mamy możliwość wsparcia i objęcia patronatem burmistrz Żabna tego wydarzenia. Jest to wydarzenie, które swoim zasięgiem wykracza poza powiat, gminę. To bardzo cieszy, motywuje, że grupa harcerzy, którzy mają taką pasję próbuje się rozwijać i integrować razem przy muzyce. Nic tak nie łączy jak wspólny śpiew - dodaje Piotr Broda, zastępca burmistrza miasta i gminy Żabno.
Uczestnicy konkursu powieleni zostali na grupy wiekowe. Nagrody wręczano w kategoriach: harcerze i uczniowie w wieku od 10 do 13 lat, harcerze starsi i uczniowie w wieku od 14 do 15 lat, harcerze "Nieprzetartego Szlaku" oraz zuchy. Pomysłodawczynią wydarzenia jest phm. Renata Kawula drużynowa 5 Tarnowskiej Drużyny Harcerskiej im. Janusza Korczaka z Żabna. - Myślę, że to jest bardzo dobry powód, żeby dzieci zainteresowały się postacią, a tu mamy hm. płk. Jerzego Pertkiewicza, który kochał młodzież, rozmawiał z młodzieżą, opowiadał im, śpiewał piosenki, nawet grał na skrzypcach w wieku 97 lat przed swoją śmiercią piosenkę pt. "Stokrotka". Dla nas to coś niesamowitego. On też marzył o tym, żeby w ten sposób przekazywać historię, bo przez piosenkę też przekazujemy historię. Myślę, że to nam się udaje i że dzieci w ten sposób chętnie ją poznają - mówi.
Warto dodać, że w konkursowym jury zasiada syn płk. Jerzego Pertkiewicza, pan Zygmunt Pertkiewicz.
Dzieci i młodzież nadal chce też wstępować do harcerstwa.
- Odkąd pamiętam zawsze chciałam być w harcerstwie, bo jakoś mi się to spodobało. Moja babcia też była w harcerstwie i tak to wszystko się potoczyło - mówi Hania.
Dodajmy, że na wszystkich uczestników konkursu czekały nagrody, najlepsze drużyny otrzymały także statuetki.