- Chcemy pokazać, że zieleń w mieście powinna być nie tylko priorytetem, ale powinna być urządzona, to znaczy powinien być jakiś porządek w miejsce takich incydentalnych inwestycji z którymi mieliśmy dotychczas do czynienia. Ktoś nad tym powinien czuwać, stąd pomysł powołania miejskiego architekta krajobrazu i zieleni, lub jak kto woli, "ogrodnika miejskiego", tak aby koordynował wszelkie działania i wszelkie inwestycje pod kątem zazieleniania naszego miasta. Mowa tutaj o remoncie Wałowej, mowa tutaj o parkach kieszonkowych, mowa tu o tych słynnych "woonerfach". To musi być uporządkowane i to musi być zrobione z pomysłem przede wszystkim - mówi Jakub Kwaśny, Przewodniczący Rady Miejskiej w Tarnowie.
Wśród planowanych inwestycji znajduje się zarówno ulepszenie stanu obecnych parków, jak i zagospodarowanie nowych terenów zielonych.
- Chcemy doprowadzić do powstania Parku Centralnego. Połączenia Parku Strzeleckiego, Kantorii, byłej strzelnicy oraz Parku Piaskówka. Proponujemy, żeby miasto tworzyło "ogrody deszczowe", mikrolasy, żeby powstał Las Tarnowian, w którym każdy mieszkaniec będzie mógł posadzić drzewo. Chcemy, żeby nasze miasto było skąpane w zieleni i deklarujemy jasno "nie" przeciw zjawiskom betonozy - zapowiada Wiktor Bochenek z klubu Nasze Miasto Tarnów.
- Żadne inwestycje czy działania w obszarze zieleni nie będą podejmowane poza wiedzą i zgodą też konkretnych rad osiedli - deklaruje Jakub Kwaśny.
- Dzisiejsza konferencja jest taką odpowiedzią na potrzeby mieszkańców, także młodych mieszkańców miasta, by Tarnów był zielonym miastem. By Tarnów był miastem przyjaznym, przyjemnym do takiego codziennego funkcjonowania. Żeby było zielono, żeby było gdzie wypocząć. Żeby ta oferta zielonych obiektów sportowych, rekreacyjnych, parków mniejszych, większych była naprawdę zadowalająca dla tarnowian - podsumowuje Tomasz Kowalski, Przewodniczący Młodzieżowej Rady Miejskiej w Tarnowie.
Tegoroczne wybory samorządowe odbędą się już 7 kwietnia, natomiast drugą turę zaplanowano na 21 kwietnia.