- To Targi Edukacyjne. Możemy w ten sposób zaproponować, przedstawić ofertę naszych czterech szkół, bardzo bogatą ofertę. Mamy doskonałą kadrę pedagogiczną, dobre zaplecze dydaktyczne, świetną bazę sportową. Myślę, że tu ósmoklasiści będą mogli sporo zobaczyć. To nie tylko oferta programowa, ale też pozaprogramowa. Ja chcę przypomnieć, że przez ostatnie lata uczestniczyliśmy w wielu programach, pozyskaliśmy ogromne środki, doposażyliśmy nasze szkoły – są naprawdę bardzo dobrze wyposażone, myślę, że absolwenci ósmych klas zobaczą tutaj atrakcyjną ofertę i skorzystają z niej, przyjdą do naszych szkół i będą tutaj się uczyć - mówi Lesław Wieczorek, starosta dąbrowski.
- To, żeby właściwie wybrać kierunek, szkołę, zawód, w którym w przyszłości człowiek będzie się spełniać gwarantuje czy odniesiemy sukces, czy w przyszłości ci młodzi ludzie będą zadowoleni z tego zajęcia, a przede wszystkim będą robić, coś, co jest ich pasją i w co się zaangażują i z czego będą odczuwać radość. Radość z pracy. Dlatego ważne jest, aby dobrze się zastanowić nad wyborem kierunku kształcenia. Ta impreza stwarza taką szansę - zaznacza Józef Gawron, wicemarszałek województwa małopolskiego.
- To jest naprawdę ważne, żeby pokazywać młodym ludziom, jaką dalszą ścieżkę edukacyjną wybrać. To nie jest łatwy wybór – to jest jeden z najtrudniejszych wyborów. Trzeba im pokazać te możliwości, jakie oferują szkoły z terenu regionu dąbrowskiego. Myślę, że też warto kierować się tym, aby mieć do tej szkoły blisko, żeby nie tracić czasu na dojazdy. Te oferty, które proponują szkoły ponadpodstawowe z powiatu dąbrowskiego są naprawdę bardzo szerokie, są to różne branże. Są to szkoły branżowe, są to szkoły ogólnokształcące - dodaje Marta Malec-Lech, członek zarządu województwa małopolskiego.
W Powiatowych Targach Edukacyjnych w Dąbrowie Tarnowskiej udział wzięło około 400 dzieci wraz z opiekunami. W ramach wydarzenia szkoły prezentowały swoje oferty, przygotowano też wiele atrakcji.
- Zobaczyłam wiele zachęcających do przyjścia do szkół prezentacji, ludzi, którzy opowiadają i zachęcają nas. Na pewno mi to pomoże w wyborze przyszłej szkoły. - Te targi bardzo dużo mi pomogły. Zobaczyłem wiele i bardzo mi się tu podoba. - Szkoły są różne, zawodowe, organizujące bezpłatne szkolenia. Każda szkoła ma coś w sobie. - Najbardziej przekonuje mnie szkoła Tadeusza Kościuszki, bo jest bardzo blisko mojego domu i ma kierunek, na który chcę się dostać, czyli język polski i angielski - mówili ósmoklasiści.
W trakcie targów każda ze szkół powiatu dąbrowskiego prezentowała to, co ma najlepsze. Już teraz wiadomo, do jakich klas będą rekrutować placówki.
- Przygotowaliśmy ofertę edukacyjną już na rok szkolny 2024/2025, czyli będziemy rekrutować uczniów do 5 typów techników. Uczymy teraz w technikum: reklamy, budownictwa, architektury krajobrazu, uczymy w branżowej szkole I stopnia i też będziemy prowadzić nabór do oddziału przygotowania wojskowego w technikum i liceum ogólnokształcącego - wyjaśnia Jarosław Boryczka, dyrektor Zespołu Szkół im. W. S. Reymonta w Brniu.
- Dużo atutów mamy. Na pewno jesteśmy szkołą, która cały czas się rozwija, na pewno mamy absolwentów, którzy zdają bardzo wysoko maturę – to jest bardzo ważne dla naszych uczniów. Na pewno plusem jest też to, że pracujemy na jedną zmianę, że oferujemy bardzo dużo przedmiotów dodatkowych, które pozwalają przygotować się do matury. Każdy znajdzie u nas coś dla siebie - podkreśla Anna Janczak, zastępca dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego w Dąbrowie Tarnowskiej.
Warto dodać, że na terenie powiatu dąbrowskiego działają 4 placówki ponadpodstawowe. Są to: I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Dąbrowie Tarnowskiej, Zespół Szkół im. K. K. Baczyńskiego w Dąbrowie Tarnowskiej, Zespół Szkół im. Władysława Reymonta w Brniu oraz Powiatowe Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie.