Czym są normy Euro?
Ogólnie rzecz ujmując, normy Euro to limity dotyczące emisji spalin dla nowo produkowanych pojazdów na terenie Unii Europejskiej. W sytuacji, w której samochód nie spełnia obowiązujących w danym roku norm, nie może zostać dopuszczony do sprzedaży. Co więcej, na niektórych obszarach poruszanie się autem niezgodnym z aktualnymi normami może oznaczać konieczność uiszczenia przez kierowcę dodatkowych opłat. Jak wspomniano, normy Euro z roku na rok stają się coraz bardziej rygorystyczne. Od roku 2014 obowiązuje norma Euro 6. Od daty jej wprowadzenia była przez cały czas modyfikowana. Od początku 2020 roku obowiązuje norma Euro 6d. Aktualna norma precyzyjne określa wymagania dotyczące emisji różnych substancji, w tym tlenków azotu, węglowodorów, tlenku węgla i cząstek stałych. Warto podkreślić, że normy Euro dotyczą niemal wszystkich pojazdów. To nie tylko samochody osobowe, ale i ciężarówki, autobusy czy motocykle. Oczywiście w zależności od konkretnego typu pojazdu, ustalone są odmienne wymagania. Właściciele samochodów mają wiele obowiązków. Jednym z nich jest ważne ubezpieczenie OC. Teraz istotne jest także to, aby ich auto było zgodne z aktualnymi normami Euro.
Jak sprawdzić zgodność normy Euro dla konkretnego samochodu?
Informacja dotycząca normy Euro obowiązującej dla konkretnego auta powinna znajdować się w karcie pojazdu lub dowodzie rejestracyjnym. Zgodność samochodu z normami można także określić po prostu na podstawie roku produkcji. Aby mieć pewność, że samochód spełnia aktualne wymagania odnośnie normy Euro, można udać się na stację diagnostyczną w celu wykonania badania NEDC. Warto to zrobić zwłaszcza wtedy, kiedy auto sprowadzone jest z innego kraju, normy te mogą być inne niż w Polsce lub po prostu w tym kraju nie obowiązują. Warto dodać, że obecnie bananie emisji spalin jest elementem corocznego, obowiązkowego przeglądu technicznego samochodu.
Jakie samochody spełniają normę Euro 6?
Normę Euro 6 spełniają auta produkowane od września 2015 roku. Z kolei pojazdy produkowane od stycznia 2021 roku spełniają uaktualnioną normę Euro 6d. A jak wyglądają dopuszczalne wartości? W przypadku silników benzynowych wyglądają one następująco: tlenek węgla (CO) - 1 g/km, tlenki azotu (HC) - 0,1 g/km, węglowodory (NOx) - 0,06 g/km, cząstki stałe (PM) - 0,005 g/km. W przypadku Diesla wyglądają one następująco: tlenek węgla (CO) - 0,5 g/km, węglowodory w połączeniu z tlenkami azotu (NOx + HC) - 0,17 g/km, węglowodory (NOx) - 0,08 g/km, cząstki stałe (PM) - 0,005 g/km. Warto zaznaczyć, że niezgodność auta z obowiązującymi normami może mieć wpływ na ubezpieczenie samochodu, a konkretnie na cenę takie ubezpieczenia.
Kiedy można się spodziewać normy Euro 7?
Jak wspomniano, normy Euro od lat są systematycznie zaostrzane. Na rok 2024 zaplanowane jest wprowadzenie normy Euro 7. Dla producentów samochodów będzie to oznaczać konieczność dostosowania komponentów i metod produkcji do nowych przepisów. Warto w tym miejscu przypomnieć, że w Polsce ma zostać wprowadzony nowy podatek od aut 2024. Mowa tu o tzw. podatku spalinowym. Jego wprowadzenie ma przyczynić się do ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Podatek ma mieć formę jednorazowej opłaty. Nowym podatkiem objęte zostaną pojazdy wiekowe, spełniające przestarzałe już normy emisji spalin.
Na co zwrócić uwagę kupując samochód używany?
Przed zakupem używanego auta, uwagę zwrócić należy na wiele istotnych elementów. Wskazać można tu choćby na stan lakieru i nadwozia, stan kierownicy i gałki zmiany biegów, stan foteli i okładziny pedałów, przebieg, stan elementów eksploatacyjnych, stan zawieszenia, czy stan elektroniki. O tym wszystkim doskonale wie każdy kierowca. Obecnie jednak uwagę zwracać trzeba na jeszcze jedną bardzo istotną kwestię. Mowa tu o tym, czy samochód zgodny jest z obowiązującą normą Euro. Dzięki temu można uchronić się przed zakupem pojazdu, który w niedługim czasie może już nie spełniać obowiązujących norm emisji spalin.