- W tej chwili z tego miejsca odjeżdża 7 linii dowozowych, które realizują 1900 odjazdów miesięcznie. Jeśliby przemnożyć to przez ilość pasażerów, to widać jak duża była potrzeba – szczególnie w sezonie zimowym - żeby umożliwić im odjazdy naszymi liniami w sposób godziwy i skorzystać z pomieszczeń, które zabezpieczą ogrzanie się, zatrzymanie, skorzystanie z toalety, skorzystanie z miejsc siedzących, odpoczynek. Później można też skorzystać z naszej komunikacji kolejowej - mówi Józef Gawron, wicemarszałek województwa małopolskiego.
- W tym miejscu dziękuję i te słowa podziękowania kieruję do pana wicemarszałka Józefa Gawrona oraz obecnego dyrektora Departamentu Komunikacji pana Krystiana Zielińskiego za to, że ten pomysł, ta idea została zrealizowana. Od 1 stycznia tego roku mieszkańcy poszczególnych gmin mogą korzystać właśnie z tego Dworca Autobusowego. Dużo mówić nie trzeba, wystarczy chwilkę stanąć na nim i zobaczyć tych mieszkańców, którzy w cieple mogą czekać na połączenia autobusowe - podkreśla Anna Pieczarka, poseł na Sejm RP.
Autobusy Małopolskich Linii Dowozowych docierają m.in. powiatu tarnowskiego, a w szczególności do: gminy Tarnów, Ryglice, Pleśna, Zakliczyn, czy Wietrzychowice. W ubiegłym roku pojazdy kursowały na 39 trasach na terenie województwa małopolskiego, od tego roku ta liczba zostanie zwiększona do 50 tras.
- Po wielu latach dużych problemów – bo nie ukrywajmy, że na wielu spotkaniach z mieszkańcami, zebraniach ten temat był poruszany, dlatego serdecznie dziękuję, że realizujemy ten ważny projekt. Uważam, że w tym ostatnim czasie jest to jedno z ważniejszych wydarzeń jeśli chodzi o przedstawienie propozycji dla naszych mieszkańców oprócz tych inwestycji, które zadziały się w ostatnich latach. Jest to ogromnie ważne wydarzenie, które obejmuje wiele gmin, gmin, które potrafiły ze sobą współpracować oraz z Urzędem Marszałkowskim i to jest klucz dla nich - wyjaśnia Jacek Hudyma, wicestarosta tarnowski.
- Gdy znaleźliśmy się w trudnej sytuacji to dzięki wsparciu województwa małopolskiego nasze gminy, nasi mieszkańcy mogą korzystać z komunikacji i to komunikacji na tak wysokim poziomie. Bardzo, bardzo za to dziękujemy. Mam nadzieję i liczymy na to, że ten dworzec to już będzie takie miejsce docelowe, że to jest pierwszy etap, że kolejnym etapem będzie własność tego miejsca jako własność samorządu czy państwa. Tylko własność samorządowa, publiczna daje gwarancję dla bezpieczeństwa mieszkańców - dodaje Grzegorz Kozioł, wójt gminy Tarnów.
Utrzymanie Małopolskich Linii Dowozowych jest finansowane z budżetu województwa i samorządów gminnych, oraz środków rządowych.