Teraz nastąpiło oficjalne otwarcie nowego węzła autostradowego.
- Wybudowanie autostrady pomogło w komunikacji, ale tu w naszej gminie Wierzchosławice spowodowało wygenerowanie olbrzymiego ruchu, co było bardzo uciążliwe dla mieszkańców gminy Wierzchosławice i powodowało bardzo duże zagrożenia. Wybudowanie tego łącznika i zdjęcie ruchu na ten zjazd spowodowało znaczące poprawienie się bezpieczeństwa, komfortu życia mieszkańców Wierzchosławic, Ostrowa, Kępy Bogumiłowickiej. To naprawdę doskonała wiadomość, doskonała rzecz, która wydarzyła się w tym terenie – mówi Andrzej Mróz, wójt gminy Wierzchosławice.
W ramach inwestycji przebudowano ul. Witosa, wykonano rondo oraz zbudowano most na rzece Dunajec. To najdłuższa przeprawa w Małopolsce, która liczy ponad 800 metrów. Warto przypomnieć, że starania, o to by na węźle Tarnów-Mościce powstał łącznik autostradowy "z prawdziwego zdarzenia" trwały od wielu lat.
- To, co niemożliwe, stało się możliwe. Pamiętam moje pierwsze rozmowy, kiedy byłam jeszcze członkiem Zarządu Województwa Małopolskiego, jak próbowałam przekonać właśnie ten zarząd na czele z panem marszałkiem Witoldem Kozłowskim do tej inwestycji. Inwestycji bardzo drogiej, ale jakże potrzebnej dla mieszkańców regionu tarnowskiego, dla mieszkańców miasta Tarnowa - wyjaśnia Anna Pieczarka, poseł na Sejm RP.
- Czekaliśmy bardzo długo, ażeby dopiero w roku 2018, kiedy wybrano nowy zarząd z panem marszałkiem Witoldem Kozłowskim na czele, żebyśmy mogli doczekać się realnego czasu realizacji tej inwestycji. Tak też się stało. Spotkaliśmy się w starostwie, podjęliśmy decyzję, że cztery samorządy będą współdziałać przy budowie tego łącznika i w roku 2019 podpisaliśmy umowę. To jest znamienne dla powiatu tarnowskiego. Ten łącznik ma kolosalne znaczenie dla powiatu tarnowskiego i miasta Tarnowa - tłumaczy Roman Łucarz, starosta tarnowski.
Warto podkreślić, że swój wkład w inwestycję miały cztery samorządy: liderem było województwo małopolskie, swoje środki dołożyli również: powiat tarnowski, miasto Tarnów oraz gmina Wierzchosławice. W sumie koszt powstania tego łącznika to około 170 milionów złotych.
- Dzisiaj chcieliśmy dokonać podsumowania tej inwestycji. Co tu dużo mówić, to największa inwestycja drogowa w naszym województwie, myślę tutaj o tych inwestycjach, które realizuje zarząd województwa poprzez swoją jednostkę, czyli Zarząd Dróg Wojewódzkich - mówi Witold Kozłowski, marszałek Województwa Małopolskiego.
- Dzisiaj pokazujemy, że obecny zarząd dotrzymuje słowa. Obecny zarząd jak powie, że zrealizuje inwestycję to ją zrobi. To inwestycja największa w Małopolsce, największa w Polsce w 2023 roku przed Sylwestrem – zgodnie z obietnicą – została otwarta - zaznacza Łukasz Smółka, wicemarszałek Województwa Małopolskiego.
- Ta radość wynika z tego, że ta inwestycja drogowo-mostowa jednocześnie tak potrzebna i tak droga, skomplikowana i realizowana w tak trudnym czasie doczekała się szczęśliwego zakończenia. To jest nasza radość, ale przede wszystkim to jest radość mieszkańców ziemi tarnowskiej, przedsiębiorców, pracowników choćby Grupy Azoty, tych wszystkich, którzy korzystają już z tego połączenia przez Dunajec - dodaje Józef Gawron, wicemarszałek Województwa Małopolskiego.
- Myślę, że otwarcie tego łącznika to jest jeden z elementów, który pozwoli wykorzystać ten potencjał, który tu drzemie i jaki mamy jako mieszkańcy tego regionu - podkreśla Marta Malec-Lech, członek Zarządu Województwa Małopolskiego.
Nowy łącznik autostradowy wraz z mostem na Dunajcu został włączony w ciąg drogi wojewódzkiej nr 973. Według pomiarów Zarządu Dróg Wojewódzkich już teraz nowo otwartą drogą porusza się około 8 tysięcy pojazdów na dobę.