Artykuł został przygotowany na podstawie informacji zamieszczonych na blogu prawniczym mecenas Marleny Słupińskiej-Strysik [strona internetowa: https://slupinska.eu/rozwody/]
Rozwód a kredyt hipoteczny – co warto wiedzieć?
Przede wszystkim należy wiedzieć, że małżonkowie, którzy mają wspólny kredyt hipoteczny, po rozwodzie w dalszym ciągu są kredytobiorcami. Podział majątku nie ma na to żadnego wpływu – zobowiązanie w dalszym ciągu należy spłacać. Co więcej, sam podział majątku nie dotyczy zobowiązań, które zostały zaciągnięte wspólnie przez małżonków.
Co wobec tego dzieje się z kredytem hipotecznym po rozwodzie? Przede wszystkim należy wiedzieć, że nawet po rozwodzie małżonkowie spłacają kredyt hipoteczny w sposób solidarny. Oznacza to, że bank może dochodzić roszczeń zarówno od dwóch osób łącznie, jak i od każdej z osobna.
Dla większości byłych małżonków dalsza wspólna spłata kredytu hipotecznego jest niedopuszczalna. Trudno się temu dziwić – w końcu wraz z zakończeniem małżeństwa pomiędzy stronami ustaje także więź finansowa.
Co zrobić, gdy kredyt hipoteczny po rozwodzie staje się problemem? Sprawdź: https://slupinska.eu/blog/rozwod-a-kredyt-hipoteczny/
Kredyt hipoteczny po rozwodzie – możliwe rozwiązania
Na szczęście istnieje kilka możliwych rozwiązań tego problemu. Jednym z nich może być przejęcie długu przez jednego z małżonków. Potrzeba będzie jednak zgoda banku i byłego partnera. Jeśli uda się ją uzyskać, tylko jedna osoba będzie spłacała kredyt, a po jego spłacie stanie się właścicielem nieruchomości.
Wielu małżonków decyduje się także na sprzedaż nieruchomości i na wcześniejszą spłatę kredytu. Takie rozwiązanie również może być bardzo korzystne, szczegółnie jeśli każda ze stron jest gotowa na to, aby wspólna nieruchomość została sprzedana.
W każdym przypadku najważniejsze jest to, aby rozwiązanie zostało dopasowane zarówno do możliwości finansowych, jak i do oczekiwań każdej ze stron. Istnieje wiele różnych możliwości. W doborze odpowiedniej opcji z pewnością pomoże doradca finansowy lub prawnik.
Pomoc prawnika może okazać się niezbędna
Niezależnie od tego, który sposób na rozwiązanie kwestii kredytu hipotecznego po rozwodzie wybierzecie, jedno jest pewne – wsparcie dobrego adwokata może być bardzo potrzebne. W większości przypadków niezbędne jest dopełnienie licznych formalności, a także dotrzymanie określonych terminów. Aby nie komplikować całej sytuacji, a przede wszystkim relacji z bankiem, warto zawczasu zastanowić się nad tym, co dalej z kredytem hipotecznym po rozwodzie. Kwestię tę bowiem trzeba traktować priorytetowo, ponieważ jej zaniedbanie może wiązać się z poważnymi konsekwencjami.