- Bardzo dbamy o małopolskie straże. Tak jak wcześniej wspomniałam, pan marszałek Smołka zawsze walczy o jak największe środki dla małopolskich straży, a my oczywiście go w tym wspieramy i wprowadzamy poprawki do budżetu, żeby jeszcze więcej pieniędzy poszło na to umundurowanie, ale też różnego rodzaju sprzęt – podkreśla Anna Mikosz, radna Województwa Małopolskiego.
- Ważne jest, aby osoba, która rusza z pomocą, czyli strażak był zabezpieczony w taki sposób, który gwarantuje mu bezpieczeństwo prowadzenia tej akcji. Jednocześnie stanowi to o skuteczności działań. W związku z tym, od lat samorząd wspiera strażaków zakupem sprzętu osobistego zabezpieczającego – dodaje Wojciech Skruch, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego.
Całkowita wartość zakupu to 20 tysięcy złotych. Połowa potrzebnych pieniędzy pochodziła z budżetu gminy.
- Nam w gminie Borzęcin, jako samorządowi zależy na tym, aby druhowie byli jak najlepiej wyposażeni i co za tym idzie, skutecznie brali udział w akcjach, ale też, żeby z nich wracali bezpieczni. Stąd też nakłady finansowe na zakup różnego rodzaju sprzętu. „Małopolskie OSP” to kolejna dotacja. W tym roku przekazywaliśmy też zakupiony asortyment w ramach Funduszu Sprawiedliwości. Pozyskana kwota to blisko 270 tysięcy złotych. Również lasy państwowe wsparły jednostki OSP kwotą 50 tysięcy złotych – zaznacza Janusz Kwaśniak, wójt gminy Borzęcin.
Do jednostek OSP trafiły ubrania, buty i hełmy strażackie.
- Otrzymaliśmy dwuczęściowy komplet ubrania specjalnego firmy Ballyclare. Będzie on wykorzystywany przez naszych strażaków w trakcie wszelakich działań: ratowniczych i gaśniczych. Docelowo zakłada ono nawet umożliwienie strażakowi wejście w strefę niebezpieczną, działania płomieni. Natomiast my będziemy to ubranie wykorzystywać do wszelkich działań ratowniczo-gaśniczych. Czy to będą pożary, czy zagrożenia miejscowe, z którymi mamy często do czynienia, takie jak wypadki komunikacyjne albo powalenia drzew – tam zawsze strażak musi być umundurowany, także tam będą te ubrania wykorzystywane przez nas – tłumaczy Paweł Kołodziej, zastępca naczelnika Ochotniczej Straży Pożarnej w Łękach
Wsparcie w postaci zakupu potrzebnego sprzętu trafiło do każdej z pięciu jednostek OSP w gminie Borzęcin.