Ćwiczenia na ból pleców
Skuteczną terapię na ból pleców stanowią ćwiczenia rozciągające, wzmacniające oraz rozluźniające. Wytrenowane mięśnie pleców lepiej spełniają funkcje stabilizacyjne i ochronne kręgosłupa. Korzystne dla kondycji pleców jest pływanie, spacerowanie, jazda na rowerze, a także taniec.
Przed każdą aktywnością fizyczną należy wykonać rozgrzewkę, aby przygotować ciało do wysiłku i zapobiec kontuzji. W zestawie ćwiczeń na kręgosłup powinny znaleźć się również pozycje rozluźniające, które można zaczerpnąć, chociażby z jogi – pomagają one w łagodzeniu przewlekłego bólu pleców, a nawet go uśmierzają.
Właściwa pozycja podczas pracy
Ból pleców bardzo często bierze się z nieprawidłowej pozycji ciała podczas pracy i wykonywania codziennych czynności. Nawet jeśli wydaje Ci się, że siedzisz wygodnie, Twój kręgosłup może być narażony na przeciążenia. Przy biurku należy przybierać pozycję wyprostowaną. Obie stopy powinny spoczywać na podłodze. Pozycja ta może być na początku odczuwana jako męcząca, jednak bardzo szybko można się do niej przyzwyczaić. Utrzymanie prawidłowej pozycji siedzącej jest formą ćwiczenia mięśni stabilizujących kręgosłup, redukuje nacisk na krążki międzykręgowe i zmniejsza dolegliwości bólowe pleców.
Wygodne łóżko
Często bagatelizujemy znaczenie higieny snu dla naszego zdrowia. W kontekście bólu pleców najważniejszy jest wygodny materac, którego twardość powinna być dopasowana do naszego ciężaru. Dla osób o niewielkiej masie ciała przeznaczone są materace miękkie i średnio-twarde, dla osób o dużej masie ciała – twarde. Dobrze dopasowane podłoże do spania odciąża mięśnie i kręgosłup, aby zapewnić ciału odpowiednią regenerację podczas snu. Należy też zastanowić się, czy przyczyną bólu kręgosłupa nie jest poduszka. Jeśli tak – warto ją zamienić na ortopedyczną.
Masaż kręgosłupa
Ulgę w bólu pleców mogą przynieść również zabiegi fizjoterapeutyczne, m.in. masaż leczniczy. Zastosowanie odpowiednich technik manualnych wpływa na rozluźnienie spiętych mięśni, redukcję obrzęków, pobudzenie krążenia, a to wszystko przyczynia się do zmniejszenia lub całkowitego zlikwidowania dolegliwości bólowych.
Jeśli chcesz zapewnić sobie masaż pleców w domu, możesz skorzystać ze specjalnych mat do akupresury, które poprawiają krążenie, rozluźniają mięśnie, a przy regularnym stosowaniu mogą również niwelować bóle kręgosłupa.
Domowe specyfiki na ból pleców
Zanim udamy się z bólem pleców do lekarza, można skorzystać z domowych sposobów, takich jak ciepłe lub zimne okłady, gorące kąpiele, wizyta w saunie, które mogą okazać się bardzo skuteczne, zwłaszcza gdy dolegliwości nie są bardzo nasilone.
Mniej efektywne będą różnego rodzaju napary ziołowe, okłady z octu jabłkowego, oleju kokosowego czy ryżu.
Domowe sposoby na ból pleców bywają pomocne, jednak nie są w stanie zastąpić profesjonalnej porady medycznej. Jeśli dolegliwości utrzymują się od dłuższego czasu lub ulegają nasileniu, zwrócić się o pomoc do lekarza. Przyczyną bólu pleców może być poważne schorzenie, które wymaga specjalistycznego leczenia.
Żele i maści na ból pleców
Uciążliwy ból pleców można zniwelować przy pomocy leków w formie żelu lub maści do stosowania miejscowego. Zawierają one substancje o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwobrzękowym. Są w stanie szybko i na długo uśmierzyć ból mięśni i stawów. Można też zaopatrzyć się w maści lub plastry rozgrzewające. W przypadku silnego bólu pleców sprawdzą się również doustne niesteroidowe leki przeciwzapalne. Pamiętaj jednak, że środków tych nie należy przyjmować zbyt długo. Jeśli po kilku dniach nie zauważasz poprawy, skonsultuj się z lekarzem.
Źródło:
Spannbauer A., Danek J. (2008). Czy bóle pleców to też Twój problem?: Kilka uwag praktycznych dla pielęgniarki i rehabilitanta, jak troszczyć się o swój kręgosłup. Pielęgniarstwo Chirurgiczne i Angiologiczne, 2(4), s. 129-135.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.