Jak poradzić sobie z katarem?
Katar jest zwykle niegroźnym objawem przeziębienia. Chociaż najczęściej trwa zaledwie kilka dni i ustępuje samoczynnie, nie można go lekceważyć i warto podjąć odpowiednie leczenie, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji w organizmie. W udrażnianiu nosa pomocne są produkty typu spray do nosa na zatoki. Zawierają one substancje, które mają działanie obkurczające naczynia krwionośne, znajdujące się w śluzówce nosa i łagodzą stan zapalny. Stosowanie preparatów donosowych przynosi natychmiastową ulgę, jednak nie można stosować ich dłużej niż kilka dni. Skuteczne leczenie kataru nie może opierać się tylko na tego rodzaju lekach.
Doskonałym sposobem na poradzenie sobie z katarem jest regularne płukanie jam nosowych przy pomocy fizjologicznego roztworu soli fizjologicznej. Podobnie działają inhalacje. Roztwór do inhalowania można sporządzić z wody i soli. Do inhalatora warto dodać kilka kropli olejku eterycznego z sosny, szałwii, tymianku lub eukaliptusa – udrażniają, działają przeciwwirusowo, zmniejszają obrzęk błony śluzowej nosa. Inhalację można też wykonać z naparu ziołowego.
Podczas choroby warto też zadbać o nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, które powinno wynosić od 40 do 60%. W tym celu warto regularnie wietrzyć mieszkanie, a na grzejnikach rozwieszać mokre ręczniki. Prostszym sposobem na podniesienie wilgotności powietrza jest zastosowanie specjalnego nawilżacza. Jednocześnie należy unikać przegrzewania powietrza, zwłaszcza w sypialni. Optymalna dla zdrowia temperatura podczas spania powinna wynosić 18-20°C.
Domowe sposoby na katar
W leczeniu kataru pomocne są różnego rodzaju naturalne produkty, które można znaleźć w kuchennej szafce. Wśród roślinnych medykamentów na katar należy wymienić:
- Majeranek – zarówno w postaci naparów, jak i maści. Herbatka z majeranku dzięki zawartości olejków eterycznych pomaga w udrożnieniu dróg oddechowych. Maść nawilża i regeneruje naskórek w okolicy nozdrzy oraz ułatwia oddychanie.
- Czosnek – zawiera allicynę, która działa jak naturalny antybiotyk. Zmiażdżony ząbek czosnku dodany codziennie do sałatki lub zjedzony na kanapce wspomaga organizm w walce z infekcją.
- Imbir – warto dodawać go do herbaty lub sporządzić z niego napar. Ma działanie rozgrzewające, przeciwwirusowe i przeciwzapalne. Codzienne stosowanie imbiru pomaga w rozrzedzeniu śluzu w drogach oddechowych, ułatwia usuwanie wydzieliny i działa wykrztuśnie.
- Olej z czarnuszki siewnej – łagodzi objawy kataru alergicznego, takie jak niedrożność, świąd i wyciek wodnistej wydzieliny. Zmniejsza częstość kichania, przerost małżowin nosowych i bladość śluzówek.
Kiedy iść z katarem do lekarza?
W licznych badaniach udowodniono, że preparaty ziołowe mogą stanowić skuteczny i bezpieczny sposób na wspomaganie leczenia kataru. Dzięki fitoterapii można nawet uniknąć konieczności przyjmowania silniejszych leków. Warto jednak skonsultować stosowanie preparatów roślinnych z lekarzem. Szczególną ostrożność powinny zachować kobiety w ciąży i osoby zmagające się z chorobami przewlekłymi.
Sam katar nie jest wskazaniem do wizyty u lekarza, jeśli trwa krótko i nie towarzyszą mu niepokojące objawy, takie jak gorączka, duszności czy silny obrzęk. Długo utrzymujący się nieżyt nosa może świadczyć o nadkażeniu bakteryjnym, dlatego wizyta u specjalisty jest nieunikniona. W leczeniu ropnego kataru wywołanego przez bakterie stosuje się antybiotyki.
Źródło:
Terlecka P., Terlecki K., Grzywa-Celińska A., Milanowski J. Alergiczny nieżyt nosa – standardowe leczenie i fitoterapia. Biogospodarka i środowisko, Lublin 2018, s. 76-80. https://up.lublin.pl/wp-content/uploads/2021/02/Biogospodarka-i-%C5%9Brodowisko.pdf#page=77
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.