Przyczyny bólu stawu łokciowego
Jedną z najszerzej znanych przyczyn bólu stawu łokciowego jest tzw. łokieć tenisisty, w literaturze medycznej określany jako epikondylopatia boczna. Objawia się on bólem po zewnętrznej stronie łokcia, zwykle niewystępującym w spoczynku. Ten typ entezopatii swoją nazwę wziął właśnie od grupy zawodowej, która przez powtarzalne ruchy ręką doprowadza do rozwoju schorzenia. Należy jednak pamiętać, że nie tylko tenisiści mogą cierpieć na tę przypadłość – jest ona dość częsta również u osób pracujących przez długie godziny przy komputerze, a także wykonujących precyzyjne ruchy dłońmi – od pracowników budowlanych, przez elektryków i ślusarzy, aż po stomatologów. Do innych przyczyn bólu stawu łokciowego należą:
- „łokieć golfisty” – czyli epikondylopatia przyśrodkowa, w odróżnieniu od „łokcia tenisisty” ból obejmuje wewnętrzną stronę łokcia;
- zapalenie kaletki wyrostka łokciowego – w obrębie łokcia pojawia się obrzęk i opuchlizna;
- zapalenie stawu łokciowego wywołane schorzeniem reumatycznym – np. RZS (reumatoidalne zapalenie stawu), dna moczanowa czy ŁZS (łuszczycowe zapalenie stawów), zwykle dotykają kilku stawów jednocześnie;
- infekcyjne zapalenie stawów – może być wywołane przez wirusy, grzyby bądź bakterie;
- urazy mechaniczne – nabyte np. podczas upadku lub wypadku komunikacyjnego, mogą być zarówno niewielkie i niegroźne, jak i poważne, wymagające interwencji chirurga (np. przy występowaniu odłamków kości).
Diagnostyka bólu stawu łokciowego
Diagnostyka bólu stawu łokciowego powinna rozpocząć się od dokładnego wywiadu z pacjentem, co pozwoli specjaliście uzyskać jak najwięcej cennych wskazówek. Ważne jest również, aby lekarz mógł zapoznać się z ogólnym stanem zdrowia pacjenta, a także dowiedział się, czy w jego rodzinie występowały choroby objawiające się bólem stawów.
Bardzo często dla ustalenia przyczyn bolesności stawu łokciowego zleca się wykonanie badań obrazowych. Badanie RTG najczęściej zleca się pacjentom po urazie. Z kolei USG stawu łokciowego wykazuje wysoką skuteczność przy bólu stawu łokciowego o nieznanej przyczynie. Niekiedy lekarze zlecają również tomografię komputerową lub niezwykle dokładne badanie rezonansem magnetycznym. W przypadku podejrzenia choroby o podłożu autoimmunologicznym czy schorzeń reumatycznych możliwe jest wykonanie badań krwi, w tym przede wszystkim morfologii, OB, RF, CRP, na obecność przeciwciał anty-CCP, a także określającego stężenie kwasu moczowego.
Leczenie bólu stawu łokciowego
Leczenie bólu stawu łokciowego zwykle obejmuje fizjoterapię wspomaganą przyjmowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Spośród technik fizjoterapeutycznych bardzo często wybieraną, zwłaszcza w przypadku chorób z przebiegającym stanem zapalnym, jest tzw. kinesiotaping, czyli tzw. plastrowanie dynamiczne.
Do innych popularnych metod fizjoterapeutycznych należą te z zakresu fizykoterapii (szczególnie krioterapia, magnetoterapia, jonoforeza, laseroterapia, ultradźwięki czy fala uderzeniowa) oraz kinezyterapii, czyli specjalne ćwiczenia zalecone przez fizjoterapeutę lub wykonywane wspólnie z nim. Jednym z niezwykle popularnych zabiegów jest również przezskórna elektroliza, polegająca na działaniu modulowanym prądem elektrycznym bezpośrednio na uszkodzonej tkance miękkiej. W tym celu wykorzystuje się igły do akupunktury. Zabieg ten stymuluje tkanki do regeneracji, a ból często ulega wyraźnemu złagodzeniu do 48 godzin po przeprowadzeniu zabiegu.
Przy infekcyjnym zapaleniu stawu łokciowego konieczne będzie wdrożenie odpowiedniego leczenia zwalczającego patogen, np. antybiotykoterapii przy zakażeniu bakteryjnym. Tylko w niektórych przypadkach wskazana może być interwencja chirurgiczna.