Korony pełnoceramiczne – czym się charakteryzują?
Korony są stałym uzupełnieniem protetycznym stosowanym u pacjentów, u których doszło do nieodwracalnych, rozległych uszkodzeń tkanek twardych zęba. Może być to wynikiem rozwoju ubytków próchnicowych lub urazu mechanicznego. Leczenie z zastosowaniem koron zębowych wymaga wyboru odpowiedniego rodzaju uzupełnień. Wśród nich na uwagę zasługują estetyczne i trwałe korony pełnoceramiczne.
Głównym czynnikiem wyróżniającym te korony na tle innych jest to, że zarówno ich podbudowa, jak i sama korona, wykonane są z materiału ceramicznego. Z tego względu mają duże walory estetyczne, ponieważ do złudzenia przypominają naturalne zęby pacjenta. Poleca się je w szczególności w przypadku leczenia zębów przednich.
Proces wykonania korony pełnoceramicznej
Leczenie protetyczne obejmuje między innymi wykonanie koron zębowych dopasowanych indywidualnie do uzębienia pacjenta. Na podstawie pobranych wycisków protetyk może idealnie przygotować koronę odzwierciedlającą anatomiczną budowę korony zęba. Wycisk pobierany jest dopiero po usunięciu wszelkich zmian próchnicowych. Powinien on idealnie odwzorowywać łuki zębowe szczęki i żuchwy.
Kiedy korona pełnoceramiczna jest przygotowywana, tymczasowo pacjent ma zakładane zabezpieczenie w postaci, np. korony akrylowej. Więcej na temat koron zębowych, w tym pełnoceramicznych, można przeczytać na stronie: https://enel.pl/stomatologia/usluga/korony-pelnoceramiczne/.
Zakładanie koron pełnoceramicznych u pacjenta
Przy leczeniu protetycznym z wykorzystaniem korony pełnoceramicznej proces jej zakładania wymaga kilkukrotnej wizyty pacjenta w gabinecie stomatologa. W pierwszej kolejności takie leczenie obejmuje opracowanie zębów pod kątem usunięcia wszelkich zmian próchnicowych. Niewykluczone, że wskazane będzie leczenie endodontyczne, czyli kanałowe. Dopiero później lekarz protetyk odpowiednio preparuje ząb przeznaczony do odbudowy.
Korona pełnoceramiczna może być przymocowana na dwa sposoby. W drugim przypadku konieczne jest dokonanie wszczepienia implantu,
W sytuacji, gdy w zaplanowanym miejscu założenia korony pełnoceramicznej pozostaje fragment zdrowego zęba pacjenta, stomatolog najpewniej zastosuje częściową nadbudowę oraz przytwierdzenie uzupełnienia protetycznego do specjalnego mostu. Most ten osadzany jest na wcześniej przygotowanych i właściwie oszlifowanych zębach sąsiednich. Na koniec wszystko jest cementowane przy użyciu specjalnej substancji dentystycznej.
Z uwagi na to, że założenie mostu wymaga ingerencji w zdrowe tkanki zębów, metoda ta nie zawsze jest stosowana i pożądana.
Zdarza się, że ząb pacjenta jest już tak zniszczony, że nie można uratować nawet jego fragmentu. To dobry moment na zastosowanie drugiej z metod osadzania koron pełnoceramicznych – użycie implantu wszczepianego w kość pacjenta. Wymaga to czasu na dokonanie wszczepu i zrośnięcia się go z kością. To proces konieczny przy całkowitym braku uzębienia, wraz z korzeniem u danej osoby. Potrzebne są wizyty u implantologa, który oceni, czy istnieje możliwość przeprowadzenia tego rodzaju leczenia.
Kiedy już implant jest dobrze zrośnięty, można odbudować widoczną część zęba poprzez umieszczenie na nim korony pełnoceramicznej. Musi ona być idealnie dobrana do pacjenta, także pod względem kształtu, rozmiaru i koloru koron zębowych naturalnych. Stomatolog przymierza koronę opracowaną przez technika protetyka, a jeśli jest to wymagane – skoryguje jej wysokość. Na koniec cementuje na stałe koronę na uprzednio przygotowany ząb bądź implant.
Po przeprowadzeniu kompletnego procesu zakładania koron pełnoceramicznych, należy o nie dbać tak samo jak o naturalne zęby, by wyglądały estetycznie.