Pionierzy w zabiegach laserowej korekcji wzroku
Wynalezienie lasera eksimerowego było znaczącym przełomem w dziedzinie medycyny, szczególnie w chirurgii refrakcyjnej oka. Urządzenie przeznaczone do korekcji rogówki po raz pierwszy użyto w 1987 roku. Zabieg wykonał profesor dr Theo Seiler. Jesteś ciekawy, jaką metodę operacyjną zastosowano jako jedną z pierwszych? Była to fotorefrakcyjna keratotomia (ang. photorefractive keratectomy), czyli w skrócie tzw. PRK. Ten rodzaj operacji laserowej został opracowany w 1983 roku przez dr. Stevena Trokela i jego współpracowników. Polega on na usunięciu nabłonka rogówki, a następnie wymodelowaniu leżącej pod nią tkanki rogówki. Za prekursorów metody PRK uznaje się dr Seilera i dr McDonalda.
Jeśli chcesz skorzystać z nowoczesnej procedury zabiegowej z zakresu chirurgii refrakcyjnej, więcej informacji dotyczących jej przebiegu znajdziesz, klikając ten link: https://www.optegra.com.pl/laserowa-korekcja-wzroku-krakow.
Nie tylko PRK – wynalezienie metody LASIK
W 1985 roku przeprowadzono pierwszy zabieg laserowej korekcji wzroku w Berlinie (metodą photorefractive keratectomy). W 1991 roku zatwierdzono w Kanadzie wspomniany już laser excimerowy, a w 1995 – w Stanach Zjednoczonych (uznano fotorefrakcyjną keratektomię za ogólnodostępną procedurę medyczną). Warto dodać, że PRK to jedna z najstarszych metod chirurgii refrakcyjnej. W 1989 roku lekarz okulista Buratto ulepszył metodę fotorefrakcyjnej keratotomii (PRK), co doprowadziło do wynalezienia metody LASIK (ang. Laser-Assisted in situ Keratomileusis). Technika ta pozwala na korekcję wady refrakcji poprzez utworzenie płatka rogówki.
Laserowa korekcja wzroku LASEK, EPI-LASIK, SBK LASIK
W 1999 roku Kamelin Massimo opracował kolejny sposób laserowej korekcji wzroku tj. LASEK (Laser Subepithalial Keratomileusis). LASEK jest zaawansowaną metodą PRK, która minimalizuje dolegliwości bólowe po korekcji i znacznie skraca okres regeneracji oka po zabiegu.
W 2003 roku Joannis Pallikaris stworzył EPI-LASIK. W tym samym roku w chirurgii refrakcyjnej pojawił się również Femto-LASIK – zabieg, w trakcie którego specjalista wykorzystuje dwa lasery:
- femtosekundowy (odseparowuje cienki płatek rogówki),
- excimerowy (usuwa wadę refrakcji).
Kilka lat później – w 2009 roku specjaliści wprowadzili na rynek metodę SBK LASIK, która jest odmianą LASIK. Umożliwia ona poprawę jakości widzenia Pacjentom z cienką rogówką oraz wysoką wadą wzroku.
Laserowa korekcja wzroku nowej generacji ReLEx® SMILE
Od około 2012 roku Pacjenci mogą korzystać z metody laserowej korekcji wad wzroku nowej generacji, czyli ReLEx® SMILE (Small Incision Lenticule Extraction). To mało inwazyjna technika, która nie wymaga tworzenia płatka na rogówce i umożliwia szybki powrót do zdrowia. Procedura trwa do kilkunastu minut. Jest dobrym rozwiązaniem dla krótkowidzów.
Intensywny rozwój technologii używanych we współczesnej okulistyce sprawia, iż metody laserowej korekcji wad refrakcj,i są nieustannie rozwijane oraz udoskonalane. Jak pokazują statystyki, do powikłań pozabiegowych dochodzi u mniej niż 1% Pacjentów. Nawet 95% z nich osiąga zadowalającą ostrość widzenia, która pozwala na wykonywanie wielu codziennych czynności bez konieczności stosowania korekcji okularowej i soczewek kontaktowych.