Dwa lata minęło od kiedy w Janowicach w gminie Pleśna funkcjonuje dom pasywny. Jak na razie to jedyny tego typu obiekt w całym województwie małopolskim.
Właściciel i twórca domu Paweł Radziszewski z Firmy Kolornet mówił, że przez ostatnie dwa lata wiele osób przyjeżdżało, by zobaczyć jak wygląda, jak funkcjonuje dom pasywny.
Najczęściej nasi odwiedzający chcą wiedzieć, z czego zbudowany jest ten dom, jakie są koszty budowy tego typu obiektu. Wiele osób dziwiło się, iż nie ma okien od strony północnej, a jest ich dużo od południa. Sensacją dla odwiedzających było to, iż w budynku cały czas było świeże powietrze mimo, iż okna w większości są nieotwieralne. A to za sprawą działającej w budynku wentylacji mechanicznej , która zapewnia nawiew świeżego powietrza całą dobę. Niektórzy zainteresowani budową takiego budynku po raz pierwszy zetknęli się z informacją, iż duże znaczenie dla budowy domu pasywnego ma jego położenie .Mamy działkę z wystawą południową, gdzie słońce operuje przez większość dnia, co przyczynia się do dużych zysków słonecznych i zmniejsza zapotrzebowanie na ciepło do 40 % . Część odwiedzających zainteresowana była głównie kosztami eksploatacji budynku, jakie generuje pompa ciepła, rekuperacja, czy inteligentne zarzadzanie energią.

Budynek pasywny charakteryzuje się tym, że energię użytkową potrafi pobierać z powietrza, słońca ,wody, gleby. W budynku modelowym zamontowane są panele fotowoltaiczne, pompa ciepła, rekuperacja co sprawiona że ma niskie zapotrzebowanie na energie użytkową , poniżej ≤15 kWh/(m²·rok).
Zdaniem pomysłodawcy obiektu, jego główną zaletą są niewielkie koszty utrzymania i zastosowanie ekologicznych, odnawialnych źródeł energii.
Budynek pasywny ma bardzo niskie zużycie energii. Jeżeli na wstępie zainwestujemy pewne środki finansowe, to później, w okresie eksploatacji, możemy sporo oszczędzić. Obecnie rocznie koszty jego utrzymania są w granicach 500-1000 zł. Dla porównania, tradycyjny budynek o powierzchni do 150 m2 generuje rocznie koszty użytkowania na poziomie 10-15 tys. zł.

Dom modelowy zaprojektowany został jako mieszkalny, jednorodzinny, jednak jeszcze przez pewien czas będzie wciąż pełnił funkcję pokazową, by promować nowy system budownictwa.
Przez ostatnie dwa lata, był udostępniany dla odwiedzających, którzy uczestniczyli w spotkaniach informacyjno - promocyjnych czy warsztatach. Obecnie przez kolejny rok będzie go można wynająć do zamieszkania na wynajmem krótkoterminowy i poznać dokładnie, na jakich zasadach on funkcjonuje. Z kolei po okresie trwałości projektu, budynek przejdzie na własność firmy do użytku komercyjnego.
Inwestycja została współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-2020.
Rozmowa z Pawłem Radziszewskim