Wśród odnawianych budynków na uwagę zasługuje m.in. zabytkowy pałac w Wojniczu.
- Dzieje się to, co było kiedyś naszym marzeniem, żeby odrestaurować pałac, którym się szczycimy. Bardzo długo był on w ruinie. Otrzymaliśmy wsparcie finansowe od polskiego rządu, mamy troszeczkę pieniędzy i cieszę się, że postępy tych prac widać. To są kosztowne prace, to jest pałac pod ścisłą kontrolą i nadzorem konserwatora zabytków, my tu musimy robić to, co mamy w papierach. W tej chwili obiekt jest z pierwszego otynkowany na zewnątrz, trwa wymiana okien, również pracownicy przystępują już do pokrycia dachowego - wyjaśnia Tadeusz Bąk, burmistrz Wojnicza.
Pałac został także odwodniony oraz docieplono fundamenty. Dodatkowo podwyższono piwnice. Gmina ma już pomysł jak wykorzystać pałac po rewitalizacji.
- Po remoncie będzie na dole duża sala konferencyjna, wystawowa. Będzie tu piękny pałac ślubów, pomieszczenia dla różnych kół zainteresowań dziecięcych – plastyka, robotyka. Chodzi o to, żeby oni mogli sobie tu przychodzić i żeby ten pałac żył, żeby coś się tu działo. Nie przewidujemy tu żadnych pracowników, żadnych pomieszczeń urzędu miejskiego. W tej willi co stoi obok chcemy zrobić, zrobić gminną bibliotekę publiczną z piękną salą multimedialną, czyli taką bibliotekę XXI wieku - tłumaczy burmistrz.
Rewitalizacji doczeka się także otoczenie pałacu. - W projekcie mamy cały park, mamy willę obok stojącą, która jest konieczna do remontu, bo już się dach na niej wali. To jest też odbudowa amfiteatru jak również przeniesienie placu zabaw. Rewitalizacja całego parku przypuszczam, że będzie kosztować 30-35 milionów, żeby to odbudować, odremontować by to było wizytówką Wojnicza - zaznacza.
Prace trwają także przy Domu Strażaka w Więckowicach. - Przed nami jest Dom Strażaka, który choć niespodziewanie, to jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, że otrzymaliśmy dofinansowanie z urzędu marszałkowskiego. Przyszło ono dosyć późno w tym roku, bo to jest z rezerw, którymi urząd dysponował. Warunek był jeden, że musimy ukończyć tę termoizolację w tym roku. Mieliśmy gotowe papiery przygotowane, pozwolenie na remont tego budynku od konserwatora zabytków. Robi to bardzo solidna firma, obiekt jest już na ukończeniu - mówi Tadeusz Bąk.
Odnawiany jest także Stadion Olimpii Wojnicz. - Postanowiliśmy, że musi być stadion reprezentacyjny, że musi być taki piękny stadion w gminie Wojnicz i postanowiliśmy, ze Olimpia Wojnicz będzie remontowana. Zrobiliśmy wszystko łącznie z budynkiem socjalnym, tam mają salę narad, konferencyjną, siłownię, saunę. Zrobiliśmy trybuny, jest nowiutka bieżnia, skocznia w dal. Musieliśmy podjąć decyzję, że dodatkową pracą będzie równanie płyty boiska, dlatego że był wielkie nierówności i duży spad w jedną stronę - tłumaczy burmistrz miasta i gminy Wojnicz.
Prace związane z płytą boiska zakończą się już w przyszłym roku, dokończenie ich zaplanowano na wiosnę. Jest to związane z tym, że do takich robót wymagane są wyższe temperatury. Obiekt będzie dostępny dopiero w wakacje.