- Można by tutaj wskazać ogólnie zajęcia wspomagające rozwój psychoruchowy dziecka, czyli będą to zajęcia, które prowadzi psycholog, pedagog, pedagog specjalny, ale także oligofrenopedagog, surdopedagog, tyflopedagog. Ponadto wspomagamy także np. poprzez szeroko rozumianą terapię logopedyczną. Tutaj w głównej mierze zatrudniamy w programie neurologopedów, neurologopedę klinicznego, ale też surdologopedę – wymienia Renata Mielak, dyrektor Poradni Psychologiczno-Padagogicznej w Tarnowie.
Oprócz tego organizowane są także zajęcia z rehabilitantami i fizjoterapeutami. Dzieci mogą również wziąć udział w dogoterapii.
- Programem mogą być objęte dzieci od momentu urodzenia do rozpoczęcia nauki w szkole, czyli od wykrycia niepełnosprawności do momentu kiedy zacznie szkołę. Natomiast bardzo ważne jest, że powinny one posiadać opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju lub zaświadczenie lekarskie o zagrożeniu niepełnosprawnością. Opinię wydaje publiczna poradnia psychologiczno- pedagogiczna i większość naszych dzieci ją posiada – tłumaczy Renata Mielak, dyrektor Poradni Psychologiczno-Padagogicznej w Tarnowie.
Od złożenia wniosku o przyjęcie do programu, w przeciągu dwóch tygodni wybierane są odpowiednie zajęcia dla dzieci. Placówka uzgadnia je z rodzicami i uwzględnia wskazane przez nich potrzeby.
- Chcemy i wskazujemy rodzicom możliwości pozyskania pomocy również w różnego rodzaju zakładach opieki medycznej oraz z zakresu opieki socjalnej. Mówimy tutaj o ośrodkach pomocy społecznej, z którymi też współpracujemy. W związku z tym to uzgodnienie pomiędzy specjalistami, a rodzicami jest permanentne i wszechobecne. Tutaj nic bez rodziców się nie dzieje – podkreśla Renata Mielak, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tarnowie.
„Za życiem” to program pięcioletni rozpisany na lata 2022 – 2026. W ciągu roku objętych nim jest od 100 do 115 rodzin. Aktualnie jest ich 112.
- Muszę powiedzieć, że nie wyobrażamy sobie już chyba życia bez tego programu i te 112 rodzin już chyba nie wyobrażają sobie innej możliwości jak terapeutyzowanie dzieci w ramach tego programu. Ale mamy też pewne problemy. Jednym z nich jest niszczenie się sprzętów. W związku z tym musimy uzupełniać zapasy, o ile to możliwe. Nie zawsze możemy skorzystać z dofinansowania programu, żeby te sprzęty uzupełnić, więc robimy to bardzo często ze środków własnych – mówi Renata Mielak, dyrektor Poradni Psychologiczno-Padagogicznej w Tarnowie.
Konsultacje prowadzone są w siedzibie Poradni Psychlogoiczno-Pedagoicznej w Tarnowie na ul. Chyszowskiej 3.