Społeczność Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciężkowicach od lat upamiętnia swojego patrona Ignacego Jana Paderewskiego, którego posiadłość leży nieopodal w sąsiedniej Kąśnej Dolnej. Miesiąc listopad jest ku temu najlepszą okazją, aby mieszkańcom regionu czy uczniom szkoły przypomnieć o jego wkładzie w dążeniu Polaków do przywrócenia Niepodległości po 123 latach zaborów. W tym celu młodzież wraz z opiekunem przygotowali spektakl o dwóch wielkich postaciach zrywu niepodległościowego Ignacym Paderewskim i Józefie Piłsudskim.
W momencie kiedy zostałam poinformowana przez Pana dyrektora, że odpowiadam za przygotowanie dnia patrona, razem z młodzieżą rozmawialiśmy, jaki pomysł byłby najciekawszy i zdecydowaliśmy się wykorzystać gotowe materiały. Scenariusz, który został tutaj zaprezentowany nie jest mojego autorstwa, przynajmniej w tej drugiej części, to jest scenariusz Pana Minkusa, troszeczkę zmieniony, zaadoptowany tutaj do warunków. Młodzież zdecydowała, że niektóre fragmenty okroiliśmy, będą ciekawsze bez tego podłoża politycznego a sama formuła scenariusza bardzo nam się spodobała, właśnie to przenikanie teraźniejszości z przeszłością – mówi Aneta Kapałka, reżyserka i nauczycielka
W rolach głównych Mikołaj Sowa i Sebastian Bryndal.
Na początku byłem zaskoczony nie byłem pewien czy podołam, ale z czasem wczułem się w jego postać, poczytałem też trochę o nim, żeby bardziej móc odwzorować jego postać i to jego przemówienie, które wygłosił – mówi Mikołaj Sowa, grający Ignacego J. Paderewskiego.
Szczerze mówiąc, spory zaszczyt, że wzięto mnie do głównej roli, mam nadzieję, że spisałem się moimi umiejętnościami aktorskimi. Myślę, że była to bardzo ciekawa lekcja historii. Wcześniej przygotowanie scenariusza i poznanie postaci – mówił Sebastian Bryndal, odtwórca roli Józefa Piłsudskiego.
Udział w projektach teatralnych dla młodzieży to nie tylko dobra zabawa, ale również integracja i odkrywanie nowych talentów.
Powiem szczerze, bardzo zintegrowało niektóre osoby, tak jak niektórzy nie rozmawiali ze sobą tak w szkole, to na próbach, na spotkaniach, które mieliśmy dużo osób złapało lepszy kontakt, jakby zbliżyło się do siebie i tak właśnie mi się wydaje, że grupa teatralna się powiększyła, bo już jest, ale się powiększy bardziej – podkreślał Dawid Michalik, w roli gen. Stanisława Szeptyckiego.
Można powiedzieć, że zostałem doceniony przez inne osoby, które zobaczyły we mnie talent i może kto wie, będę w szkole aktorskiej – dodaje Mikołaj Sowa, grający Ignacego J. Paderewskiego.
O kultywowaniu postaw patriotycznych na przykładzie patrona szkoły mówił dyrektor placówki Józef Parys.
Szkoła od momentu kiedy patronem został Ignacy Jan Paderewski a w szczególności w ostatnich latach szczególnie jest powiązana z patronem poprzez kontakt z Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, ale także codzienną pracę z młodzieżą na godzinach wychowawczych, na lekcjach historii gdzie przekazujemy, że ten człowiek o nietuzinkowych osiągnięciach, kompozytor, wirtuoz, pianista, pianista, mąż stanu, jest osobą godną naśladowania. Sam jak mówił „talentu wystarczy niewiele, reszta to ciężka praca” i w naszej szkole „u Mistrza Paderewskiego” uczymy młodzież tego, by wpatrzeni w Ignacego Jana Paderewskiego swoją ciężką, wytrwałą pracą osiągali mistrzowski poziom – wyjaśniał Józef Parys
Zachwycony spektaklem i postawą młodzieży był burmistrz Ciężkowic.
W listopadzie gdzie niedawno obchodziliśmy 105. rocznicę i odzyskania Niepodległości, to wydarzenie pięknie wpisuje się w taką lekcję historii, którą dzisiaj mogliśmy razem doświadczyć i przeżyć niezapomnianych wrażeń. To dzięki temu, kultywowaniu tradycji i młodzież tak uzdolniona to tylko pogratulować, bo myślę, że nie odbiegają nic od zawodowych aktorów – podkreślił Stanisław Kuropatwa, burmistrz Ciężkowic.
Spektakl miał miejsce na scenie Małopolskiego Centrum Edukacji Ekologicznej.