- Mamy zamówienia z Agencji Uzbrojenia na dostawę karabinów BOR, karabinów maszynowych UKM-2000P i karabinów TOR. Jeżeli chodzi o karabiny BOR jesteśmy już po dostawach do Agencji Uzbrojenia, jeżeli mówimy o karabinach UKM-2000P jesteśmy w trakcie dostaw. Natomiast karabiny Tor będą dostarczane w 2024 roku, wiąże się to z faktem, ze zamawiający dokonał pewnych modyfikacji w tej konkretnej jednostce broni - wyjaśnia Paweł Handkiewicz, dyrektor handlowy, Zakłady Mechaniczne "Tarnów" S. A.
Część broni produkowanej w Zakładach Mechanicznych trafia też do formacji Wojsk Obrony Terytorialnej.
- Nasze uzbrojenie sprawdziło się na polu walki, gdzie potwierdziło swoją skuteczność. Tym użytkownikiem są Wojska Obrony Terytorialnej, którym nie tylko dostarczamy sprzęt, ale współpracujemy bardzo intensywnie w sprawie organizowania i prowadzenia szkoleń - dodaje dyrektor Handkiewicz.
- Użytkujemy w naszej sekcji lekkiej piechoty, wspaniałej dwunastce broń, która jest produkowana w Zakładach Mechanicznych „Tarnów”. Pierwszy jest to uniwersalny karabin maszynowy UKM-2000P zasilany amunicją standardu NATO 7,62x51 o zasięgu skutecznym 1,5 tysiąca metrów. Kolejnym wyrobem, bronią eksploatowaną w Wojskach Obrony Terytorialnej jest karabin wyborowy BOR również zasilany amunicją standardu NATO kaliber 7,62x51, ona skutecznie razi cele na dystansie 1,6 tysiąca metrów. Ostatnim wyrobem wyprodukowanym w zakładach i używanym przez żołnierzy WOT jest lekki moździerz LMP-2017 zasilany granatami 60-milimetrowymi o skutecznej donośności 1,3 tysiąca metrów w zależności od stosowanej amunicji - tłumaczy ppor. Mateusz Srebro z 113. Batalionu Lekkiej Piechoty 11 MBOT.
W czasie wizyty w Zakładach Mechanicznych mieliśmy okazję przyjrzeć się obsłudze z karabinem BOR. Pod okiem fachowców na strzelnicy oddaliśmy kilka strzałów do tarczy na odległości 100 metrów. Broń okazała się prosta w obsłudze i celna. Broń z zakładów mechanicznych chwalą też żołnierze WOT.
- Ta broń bardzo dobrze wpływa na pracę żołnierzy, jest wykonana w sposób trwały, jest bardzo ergonomiczna, można powiedzieć, że intuicyjna, nie trzeba jakiegoś dużego przeszkolenia wojskowego, żeby sobie poradzić z eksploatacją i użytkowaniem tej broni. W szczególności karabin wyborowy BOR jest bardzo precyzyjny, radzi cele na dystansie 1,6 metrów - tłumaczy ppor. Mateusz Srebro.
Warto zaznaczyć, że nadal można zostać żołnierzem Wojsk Obrony Terytorialnej. Ci, którzy już wstąpili do tej formacji wymieniają jej zalety.
- Służba w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej daje bardzo duże pole szkolenia do podnoszenia swoich kwalifikacji. Dzięki służbie w WOT można poznać uzbrojenie produkowane w Zakładach Mechanicznych „Tarnów”. Wojska Obrony Terytorialnej też dają możliwość uczestniczenia w wielu rodzajach kursów. Zachęcam do wstąpienia, do szkolenia się, bo jak mówi stare przysłowie „lepiej być wojownikiem w ogrodzie, niż ogrodnikiem na wojnie” - zachęca ppor. Jakub Migała, rekruter 11. MBOT.
Dodajmy, że obecnie w Tarnowie działa 113. batalion lekkiej piechoty wchodzący w skład 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.